Jak przyrządzić wołowinę?

Wołowinę możemy piec, grillować, smażyć lub dusić w sosie. W zależności od tego jaki kawałek mięsa wybierzemy, należy dobrać odpowiednią metodę.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak przyrządzić wołowinę?
fot. Fotolia
Jak zrobić wołowinę?

Jest wiele sposobów na przygotowanie wołowiny – w zależności od tego, czy poddajemy obróbce mięso w całości, w kawałkach oraz jakiej części używamy.

Pieczenie

Pieczona wołowina tworzy chrupiącą i aromatyczną skórkę. Dodatkowo traci swoją wilgotność – woda wyparowuje najpierw z powierzchni pieczeni, a następnie wypływają soki, które nadają smak sosom. Z łatwością możemy poddać je redukcji, a następnie wykorzystać do polania mięsa.

Szynkę wołową ważącą 100 dag należy piec w temperaturze piekarnika 200°C stopni przez 90 minut, natomiast udziec wołowy o wadze około 1 kg piec w temperaturze 200°C przez 2 godziny.

Warto pamiętać, że mięso wołowe wysycha bardzo szybko, dlatego nie należy go trzymać w piekarniku dłużej, niż potrzeba. Używając rękawa do pieczenia ustrzeżemy się nieapetycznego kawałka o wiórowej teksturze.

Grillowanie

To doskonały sposób na przygotowanie burgerów tradycyjnie wytwarzanych z mielonego mięsa wołowego. Doprawione solą i pieprzem, a w szczególności drobno posiekaną cebulą, smażone są przez 2 minuty z każdej strony. Bardzo ważne jest, aby patelnia była odpowiednio rozgrzana, by burger zachował kruchość i soczystość.

Smażenie

Smażenie to perfekcyjna metoda podczas przygotowywania befsztyku. Do jego przyrządzenia najlepiej sprawdza się delikatna polędwica wołowa – nigdy nie sól jej przed obróbką!

Befsztyk smaży się krótko – wszystko zależy od stopnia wysmażenia, jaki chcemy uzyskać. Dodatek świeżo startego pieprzu i odrobina oliwy z oliwek wzmaga smak potrawy nadając jej kruchości.

Duszenie

Jest to idealna metoda, aby nadać mięsu delikatność i soczystość. Zarówno w całości, jak i w kawałkach będzie smakowało doskonale.

Klasycznym przykładem są bitki wołowe, wcześniej obtłuczone i duszone w sosie własnym lub sosem grzybowym. Chcąc pogłębić smak duszonego mięsa, warto pod koniec gotowania dorzucić kawałek ciemnego chleba na zakwasie – może być czerstwy. Odrobina koniaku lub dowolnego, wyrazistego dżemu wzmocni i podkreśli aromat.

Z czym podawać wołowinę?

Warzywa

Tradycyjnie wołowina może być serwowana z warzywami przygotowywanymi na parze, które doskonale wpasowują się całość dania. Kapusta zasmażana czy marchewka z groszkiem to najczęściej akompaniujące jej dodatki.

Sosy

W trakcie sezonu grzybowego idealnie współgra z borowikami, koźlakami czy podgrzybkami w kremowych sosach. Chcąc uzyskać nieco wyrazistszą kombinację, warto pokusić się o dodatek startego chrzanu i śmietany, tworząc ciekawy kontrast dla rolady wołowej czy befsztyku.

Kiszonki

Kiszona kapusta czy ogórki najczęściej komponują się z wołowiną na polskich stołach. Wraz z marynowanymi patisonami lub sałatką szwedzką ciekawie pasują do całości dania.