Oto najprostszy przepis na tatara z łososia!

Tatar z łososia to prosta przystawka, którą zrobisz w kilkanaście minut! Czy wiesz, dlaczego do tatara podaje się surowe jajko i czy to bezpieczne? Oto przepis na wyśmienitego tatara z surowego łososia!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Oto najprostszy przepis na tatara z łososia!
fot. Adobe stock

Czy jedzenie surowej ryby jest bezpieczne?


Klasyczny tatar wołowy, japońskie sushi, sashimi czy włoskie tiramisu - dania i desery bazujące na surowych produktach pochodzenia zwierzęcego cieszą się ogromną popularnością. Rzadko zastanawiamy się nad tym, czy jedzenie surowej ryby jest bezpieczne, zazwyczaj martwią się o to restauratorzy, dbający o jakość zamawianych produktów. 

Przygotowując sushi czy choćby tatara w domu tę pracę musimy wykonać sami, dlatego pamiętaj: nigdy nie jedz surowej ryby kupionej w markecie. Ryby sprzedawane na styropianowych tackach jak najbardziej nadają się do jedzenia, ale tylko po odpowiedniej obróbce termicznej, jaką jest gotowanie, pieczenie lub smażenie. Dlaczego to takie ważne? Ryby mogą być nosicielami licznych pasożytów, takich jak chociażby nicienie, którymi łatwo się zarazić jedząc surowe mięso, które w dodatku przebyło daleką drogę do sklepu.

Wiele pasożytów ginie także w niskiej temperaturze w czasie mrożenia, jednak ryby sprzedawane w marketach jako "świeże" ten etap mają już za sobą, dlatego nie zaleca się ponownego mrożenia. Nie wiesz jednak, w jakiej temperaturze były mrożone ani jak długo. Na szczęście niektórzy producenci informację o tym, że danej ryby nie należy spożywać na surowo umieszczają na etykiecie. Gorąco polecam lekturę wspomnianych.

Gdzie kupić łososia do przygotowania tatara?


Dbaj o ekologię: wybieraj te gatunki ryb, które nie są zagrożone wyginięciem. Informacje o tym, czy danemu gatunkowi grozi wyginięcie wyczytasz m.in. z aktualnej wersji poradnika WWF, który znajdziesz na stronie ryby.wwf.pl

Kupując łososia atlantyckiego (w tym norweskiego) pytaj o to, czy jest świeży. Świeżą rybę warto przemrozić przez 48 godzin, by pozbyć się ew. pasożytów. Badania wykazały, że łosoś norweski z hodowli BIO jest najbezpieczniejszym wyborem, warto wziąć go pod uwagę planując przygotowanie tatara z łososia.

Przepis na tatara z łososia

Składniki:
  • 300 g świeżego łososia bez skóry
  • 1 nieduża czerwona cebula
  • 2 łyżeczki posiekanego koperku
  • 1 łyżeczka oleju sezamowego
  • 2 łyżki jasnego sosu sojowego
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • pół łyżeczki chili w płatkach
  • 2 jajka przepiórcze + oddzielnie jajka do podania
Wykonanie:
  1. Łososia pozbaw ości, mięso posiekaj drobno nożem (nie przepuszczaj go przez maszynkę do mielenia!), skrop sokiem z cytryny, dodaj olej sezamowy i sos sojowy oraz jajka i dokładnie wymieszaj. 
  2. Cebulę pokrój w drobną kostkę, koperek posiekaj, wymieszaj z łososiem, dopraw do smaku płatkami chili i solą.
  3. Uformuj porcje tatara w kulki, ułóż na talerzu, spłaszcz lekko z góry. Podawaj z surowym jajkiem. Pamiętaj, by jajko dokładnie umyć, a przed wybiciem sparzyć skorupkę.
Zobacz też przepis na tatara ze śledzia.