Autor: mgr inż. Joanna Tomczewska, Poradnia Dietetyczna "Kaloria"
Odżywianie jest jedną z podstawowych potrzeb naszego organizmu, nie powinniśmy jednak zapominać, że ważne jest nie tylko to co jemy, ale również w jaki sposób się odżywiamy i jak przebiega cały proces związany z dostarczeniem pożywienia do naszego organizmu. Jest wiele konsekwencji niewłaściwego odżywiania, takich jak: zgaga, niestrawność, ból brzucha czy wzdęcia, zadbajmy zatem o profilaktykę, a nie leczenie skutków.
Planując jadłospis powinniśmy brać pod uwagę zarówno wiek, płeć, aktywność fizyczną i stan zdrowia danej osoby. W codziennym menu nie powinniśmy zapomnieć o urozmaiceniu, korzystając z różnych grup żywności: produktów zbożowych, owoców i warzyw, chudego mięsa, nabiału oraz ryb. Produkty zbożowe przez nas wybierane powinny być pełnoziarniste, gdyż podobnie jak surowe owoce i warzywa zawierają cenny dla naszego organizmu błonnik, wspomagający pracę jelit.
Ważny jest również sposób przyjmowania pożywienia. Starajmy się jeść regularnie, częściej ale w mniejszych ilościach, pozwoli to na sprawniejsze wykorzystanie przez organizm składników odżywczych. Dobrze przerzuty pokarm, zapewnia szybsze jego strawienie, bez nadmiernego zalegania w żołądku.
Unikajmy w naszym codziennym menu nadmiaru tłuszczu, alkoholu, żywności wysoko przetworzonej, bogatej w konserwanty i sztuczne barwniki. Istotna jest również technika przygotowywania potraw. Smażenie powoduje, że są one ciężkostrawne, zatem warto wykorzystać gotowanie na parze, duszenie, bez wcześniejszego obsmażania, pieczenie w folii czy na grillu.
Z umiarem powinno się również stosować ostre przyprawy, gdyż działają one drażniąco na błonę śluzową żołądka. Cząber, tymianek, majeranek, mięta, koper czy jałowiec ułatwiają trawienie, kminek zaś działa rozkurczowo.
Czytaj dalej w serwisie Diety.wieszjak.pl. Zapraszamy!
Gość