Udane ciasto na pierogi

Wkrótce Święta, kojarzące się m.in. z pysznymi domowymi pierogami z kapustą i grzybami, z mięsem, z makiem czy z suszonymi śliwkami.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Udane ciasto na pierogi
Poniżej kilka rad dotyczących przygotowania idealnego ciasta na pierogi oraz metody lepienia pierogów. Ale na początku przepis mojej babci na idealne pierogi:

Do przygotowania podstawowego ciasta na pierogi potrzebujemy:
50 dag mąki pszennej
220 ml gorącej wody
1 żółtko
1 łyżeczkę oleju
szczyptę soli

Mąkę z solą przesiać do miski, dodać olej i żółtko, rozetrzeć i cały czas mieszając, wlewać powoli gorącą wodę. Zagnieść gładkie ciasto i rozwałkować je na stolnicy posypanej mąką. Wykrawać kółka i nakładać łyżeczką farsz. Dokładnie sklejać. Pierożki gotować w osolonej wodzie ok. 2-3 minut od wypłynięcia na wierzch. Wyjmować łyżką cedzakową.

1. Woda użyta do ciasta powinna być gorąca, aby zaparzyła składniki ciasta.

2. Ciasto na pierogi po zagnieceniu wszystkich składników powinno być gładkie, jednolite i miękkie w dotyku.

3. Ciasto należy rozwałkować dość cienko, ale tak aby pierogi nie rozpadały się.

4. Pierogi można przygotować na słodko (z jagodami, truskawkami, malinami, serem, suszonymi owocami) lub na wytrawnie (z mięsem, kapustą i grzybami, kaszą, serem i cebulką, ziemniakami).

5. Farsz do pierogów powinien być raczej suchy, niż za rzadki.

6. Pierogi można przygotować na zapas. Wystarczy, że przygotowane pierogi z farszem położymy na dużym talerzu i wstawimy na kilka minut do zamrażarki. Po tym czasie przekładamy lekko zmrożone pierogi do foliowego woreczka. Gdybyśmy od razu włożyli pierogi do worka to by się posklejały, a w gotowaniu rozpadły.

7. Aby pierogi w czasie gotowania nie posklejały się ze sobą, do wody można dodać trochę oleju czy oliwy.

8. Zamrożonych pierogów nie rozmrażamy przed gotowaniem, wrzucamy zamrożone do gotującej się wody. Gotujemy trochę dłużej niż te świeżo zrobione.

9. Należy pamiętać, aby dokładnie skleić ze sobą brzegi ciasta na pierogi, aby w czasie gotowania nadzienie nie wypadło do wody.

10. Pierogi można lepić palcami tworząc falbanki, można za pomocą widelca robić wzorki lub wykrawać pierogi specjalną pierożnicą.