Urządzamy kuchnie

Kuchnia jest miejscem gdzie spędzamy dużo czasu, przyrządzając i spożywając posiłki, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić tam odpowiednie warunki pracy i odpoczynku dla rodziny.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Urządzamy kuchnie
fot. Fotolia

Nie jest bez znaczenia właściwe usytuowanie mebli w kuchni. W obecnych warunkach, kuchnia jest najczęściej miejscem spożywania posiłków. Najczęściej chodzimy tam między stołem do przygotowywania posiłków, a trzonem kuchennym oraz miedzy zlewozmywakiem, a stołem do przygotowania posiłków. Najdogodniejszy, z punktu widzenia procesu technologicznego, jest następujący układ: spiżarnia, zlewozmywak, stół do przyrządzania posiłków, trzon kuchenny. Podczas przygotowania posiłków konieczne jest ciągłe chodzenie między poszczególnymi miejscami pracy, dlatego należy dążyć do zbliżenia do siebie urządzeń, między którymi najczęściej chodzimy.

Dla ułatwienia pracy obudowa stołu, zlewozmywaka, trzonu kuchennego powinna być jednolita, tej samej wysokości i szerokości minimum 60 cm, aby można było przy nich wygodnie i swobodnie pracować. Szafki do przechowywania żywności i przyborów do sprzątania są zazwyczaj wysokie. Aby ograniczyć do minimum chodzenie, dobrze jest umieścić nad trzonem kuchennym wiszące szafki, które pozwalają zmieścić naczynia, żywność i przybory kuchenne.

W kuchni powinien stać stół dobrany wielkością do ilości członków rodziny. Bardzo dobrze jest, aby w kuchni urządzić estetyczny kącik jadalny, który w godzinach wieczornych, może nam służyć do pracy lub do zabawy dzieci, pod okiem mamy. Planując urządzenie kuchni nie sposób jest pominąć oświetlenia. Należy instalować oświetlenie miejscowe, pod szafkami wiszącymi. Lampa wisząca pod sufitem powinna być mleczna i osłonięta abażurem, aby światło nie raziło oczu. W kuchni musimy zapewnić odpowiednie warunki higieny i estetyki. Postawienie kwiatka doniczkowego, czy wycinanki przyczyni się do estetycznego wyglądu.

Poznaj zasady urządzania kuchni >>>