Minerały takie jak żelazo, magnez czy potas są tak samo ważne dla naszego organizmu jak witaminy. Tak samo jak one dostarczają nam potrzebnych dla organizmu ważnych elementów, bez których nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować.
Zapoznaj się z ważnymi dla naszego organizmu składnikami i świadomie uwzględniaj je w swojej diecie – wybieraj produkty, które je zawierają. Dzięki temu Twoja dieta będzie zbilansowana, a Ty poczujesz się lepiej. Postaraj się, aby dostarczać ich dziennie jak najwięcej (oczywiście nie przekraczając maksymalnej dopuszczalnej dawki).
MAGNEZ
Działa przeciw miażdżycy, sprzyja rozrostowi mięśni i kości. Jeśli mamy brak apetytu, nudności czy biegunki to znak, że możemy mieć go mniej niż trzeba, możemy mieć też problemy z koordynacją mięśni. Potrzebujemy go ok. 320 mikrogramów dziennie. Występuje np. w otrębach pszennych.
ŻELAZO
Bez niego nie byłoby tlenu w naszych komórkach. Działa pozytywnie na nasz układ odpornościowy i nerwowy. Jeśli mamy krótki oddech lub jesteśmy stałe zmęczeni czy osłabieni, powinniśmy zjeść gotowane buraki lub szpinak. Dziennie zapotrzebowanie na żelazo to ok. 18 mg. Po 50 roku życia zapotrzebowanie na niego spada do 10 mg.
WAPŃ
Potrzebujemy go ok. 1000 mg dziennie. Występuje w serach, mleku czy brokułach. Jeśli mamy podwyższone ciśnienie lub osłabione kości, znaczy że jest go za mało, bowiem wapń odpowiada za siły dla kości i zębów. Zapobiega także uczuleniom.
POTAS
szum w uszach lub osłabienie, a także zły rytm serca mówi nam o tym, że brakuje nam potasu. Dzienne zapotrzebowanie na niego to ok. 5 g. Znajduje się w pomarańczach, morelach czy ziemniakach. Pamiętajmy, że potas odpowiedzialny jest za obniża ciśnienie krwi, reguluje pracę mięśnia sercowego i wydziela soki żołądkowe.
Jak sami możemy stwierdzić, minerały obok witamin są naprawdę ważne dla naszego organizmu. Dostarczajmy ich więc świadomie, aby zapewnić sobie zdrowie.
Nina W.