Dobrodziejstwo mąki gryczanej

  • 1

Mąka gryczana coraz częściej gości na stołach Polaków. Dzieje się tak dlatego, że jest zdrowszą alternatywą dla innych mąk.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Dobrodziejstwo mąki gryczanej
fot. Fotolia

Nasiona gryki obfitują w szereg właściwości prozdrowotnych. Z nasion tych wytwarza się także mąkę, która stanowi doskonałą alternatywę dla innych rodzajów mąk. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu i braku glutenu, daje szerokie możliwości kulinarne dla osób cierpiących na celiakię i cukrzycę.
Mąka gryczana ma jednak specyficzny smak. Wyczuwalna jest delikatna goryczka, co nie każdemu smakuje. Podobnie jak kasza gryczana.
Mąkę gryczaną spotkać można w wielu kuchniach, takich jak kuchnia rosyjska, japońska, czy indyjska. W Polsce niekiedy spotyka się ją pod nazwą tatarka - bowiem została przywieziona do Europy przez Tatarów około XIII wieku.

Warto także wiedzieć, że gryka i jej wszelkie pochodne, w tym także mąka gryczana jest naturalnym i bardzo bogatym źródłem krzemu, co jest bardzo ważne w dobie, gdy płody rolne wyrastają na podłożach niskokrzemowych. Ten pierwiastek ma także inne działanie, a mianowicie chroni grykę, nadając jej wyjątkową twardość, dzięki czemu jest bardzo odporna na szkodniki, w tym także myszy.
Dodatek mąki gryczanej do pieczywa domowej roboty pozwoli zmniejszyć indeks glikemiczny bułeczek, czy chleba ponadto zwiększy wodochłonność mąki, a co najważniejsze- zwiększy trwałość domowego pieczywa.

Jako, że mąka gryczana jest produktem z nasion gryki, to ma podobne działanie do kaszy gryczanej. Jest bardzo bogatym źródłem aminokwasów egzogennych, czyli tych, które organizmowi trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem.
Za ciekawostkę można uznać także fakt, że na rynku dostępna jest także witamina C w czystej postaci pozyskiwana właśnie z nasion gryki. Pozyskuje się ją z kiełkujących nasionek gryki zwyczajnej. Polecana jest np. palaczom, których dzienne zapotrzebowanie na witaminę C jest większe o blisko 40% w stosunku do osób niepalących.


Odkryj pizzę gryczaną bez drożdży! >>>