Właściwości zielonego jęczmienia

Choć znany jest od wielu wieków, ostatnio stał się bardzo popularny jako suplement diety za sprawą niezwykłych właściwości zdrowotnych! Co warto wiedzieć o zielonym jęczmieniu? Sprawdźcie!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Właściwości zielonego jęczmienia
fot. Fotolia
Ogólne informacje

Jęczmień to rodzaj zbóż, należy do rodziny wiechlinowatych. Wyróżnia się około 25 gatunków tej rośliny. Pochodzi z półkuli północnej o klimacie umiarkowanym. To roślina uprawna, traktowana jako jedno z najstarszych i najważniejszych zbóż. Roślina ta była uprawiana na Bliskim Wschodzie około VII tysiąclecia p.n.e.

Młode źdźbła zielonego jęczmienia zbiera się w początkowej fazie wzrostu. Zawierają one wiele wartości odżywczych, dlatego też aby zachować je wszystkie roślina ta suszona jest w stosunkowo niskiej temperaturze.

Zabieg ten pozwala zachować największą ilość składników mineralnych i witamin. Gotowy produkt zazwyczaj występuje w postaci zielonego proszku, nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników.

zielony jęczmień
Zdjęcie: Fotolia

Skład zielonego jęczmienia

Zawiera duże ilości beta karotenu, witamin z grupy B: B1, B2, B3, B6 oraz C, K i E (ma więcej witaminy C niż sok pomarańczowy). Zielony jęczmień to także bogate źródło kwasu foliowego, biotyny i kwasu pantotenowego. W jego skład wchodzą następujące minerały: potas, magnez, chrom, wapń, żelazo, bór, krzem i mangan. Wyciąg z młodego jęczmienia zawiera więcej niż 20 enzymów, a prawie połowa jego masy to doskonale trawione białka. Wszystkie te składniki można spożyć w postaci zielonego proszku lub pastylek.

Właściwości zielonego jęczmienia

W zbożu tym znajduje się również chlorofil, który ma szczególne właściwości. Odmładza, pomaga zwalczyć stany zapalne oraz oczyszcza organizm. Jak działa zielony jęczmień?

1. Przeciwzapalnie - przeciwdziała stanom zapalnym gardła, dziąseł, żołądka, jelit, stawów oraz trzustki. Pomaga także zwalczyć stany zapalne skóry. Jeśli cierpisz z powodu trądziku bądź atopowego zapalenia skóry lub egzemy - składniki, które znajdują się w zielonym jęczmieniu, przyniosą ulgę w tych dolegliwościach.

2. Oczyszczająco - powstrzymuje rozwój bakterii w ranach i beztlenowych drożdży oraz grzybów w układzie pokarmowym. Przyspiesza metabolizm, zawiera rozpuszczalny błonnik, dzięki temu wspomaga odchudzanie. Odkwasza i oczyszcza organizm z toksyn. Usuwa nieprzyjemny zapach z ust i ciała. Pomaga również w infekcjach dziąseł, stosuje się go do płukania gardła.

3. Przeciwnowotworowo - jego dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego powoduje, że zmniejsza  ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Zielony jęczmień zapobiega i pomaga leczyć cukrzycę, choroby serca oraz otyłość i nadwagę.

zielony jęczmień

Zdjęcie: Fotolia

4. Odmładzająco - chlorofil powstrzymuje szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Poprawia pracę wątroby oraz aktywizuje enzymy, by produkowały witaminy A, E oraz K.

Zielony jęczmień pomaga również w bólach i zawrotach głowy oraz leczeniu anemii. Witamina K, którą zawiera ta roślina, pełni ważną funkcję w prawidłowym krzepnięciu krwi.

Jak należy stosować zielony jęczmień?

Sprzedawany jest najczęściej w postaci zielonego proszku. Trzeba rozpuścić go w wodzie bądź jakimś innym napoju, np. soku. Pamiętaj, by nie zalewać go wrzątkiem, ponieważ straci swoje cenne właściwości.

Należy pić go dwa razy dziennie, około 40 minut przed posiłkiem. Jeśli jednak nie przypadnie Ci do gustu jego smak, możesz kupić zielony jęczmień w postaci kapsułek.

A co Wy sądzicie o zielonym jęczmieniu i jego właściwościach? A może ktoś z Was stosuje go i może pochwalić się efektami? Zapraszamy Was do dzielenia się swoimi opiniami i komentarzami!


Polecamy: Przepis na koktajl z zielonym jęczmieniem >>>