Dla przypomnienia: kasze, to nasiona zbóż oczyszczone z osłonek. I właśnie kasza jęczmienna, to najpopularniejsza i najbardziej lubiana kasza w naszym kraju.
Kasza jęczmienna jest doskonałym źródłem wielu witamin. Wśród tych popularnych, to witaminy z grupy B: B1, B2, B3 i B6, a także witaminy K i A. Zawiera też dużo kwasu foliowego i błonnika (beta- glukan), magnezu i żelaza. Dzięki błonnikowi pęcznieje w naszym żołądku i po zjedzeniu jej, mamy uczucie sytości. Jest wyjątkowa ze względu na możliwość obniżania naszego cholesterolu. Zapobiega wzdęciom i zaparciom. Kasza jęczmienna ze względu na to, że jest źródłem białka roślinnego nie zawiera tryptofanu i lizyny, ważnych dla naszego organizmu białek i dlatego powinna być łączona z mięsem.
Nie powinny jej jeść osoby chore na wrzody żołądka i dwunastnicy, osoby po operacjach, jak także dzieci do 10. miesiąca życia.
Wśród pysznych dań z kaszy można przygotować: zupę na skrzydełkach, pulpety z kaszy jęczmiennej, kaszę z boczkiem, czy kaszę pęczak z warzywami.
Wspomniany przed chwilą pęczak, to jedna z odmian kaszy jęczmiennej. Rozróżniamy również dwie inne odmiany:
- wiejską - czyli pocięty pęczak, nie polerowany. Idealnie nadaje się do warzyw i mięs. Gotuje się ją dłużej niż perłową.
- perłowa - ziarno obłuszczone, wypolerowane do jednakowej wielkości. Gotuje się ją ok. 20 minut.
- pęczak - zawiera duże ilości błonnika i witamin. Przed gotowaniem należy ją zalać wodą i odstawić na kilka godzin. Do gotowania potrzebuje ok. 25 minut, jest najmniej przetworzoną z kasz.
Wszystkie rodzaje kasz są pyszne i zdrowe. Wystarczy jedno danie, by się do niej przekonać. Spróbujcie, bo naprawdę warto.
Polecamy: przepisy na kaszę >>>
Nina W.
Megi-