Woda - jaką wybrać?

Pij dużo wody dla zdrowia i urody! Woda wodzie jednak nierówna, a zatem którą wybrać?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Woda - jaką wybrać?
Rodzaje wód


Najprościej wody podzielić na 4 rodzaje:
  • źródlane
  • mineralne
  • lecznicze
  • mineralizowane.
Dodatkowo wśród nich znajdzie się także woda aromatyzowana, jest to najczęściej źródlana (rzadziej mineralna) woda wzbogacona o różne aromaty, nierzadko jednak także konserwanty (np. benzoesan sodu).


Charakterystyka rodzajów wody


Źródlana - bardzo popularna. wydobywana z płytkich warstw wodonośnych, paradoksalnie- niekoniecznie najbliżej źrodła. Woda źródlana zawiera raczej małą ilość minerałów, przez co zalecana jest wszystkim, szczególnie dzieciom.

Mineralna - naturalna woda mineralna czerpana jest z głębszych warstw, często poddawana usuwaniu osadu i aromatu siarkowodoru. Woda mineralna zawiera minimum 1000 mg składników mineralnych w 1 litrze.

Lecznicza - to "specjalna" woda, ponieważ leczniczą nie nazwiemy każdej wody, mimo, że jak wiemy jest dobra dla zdrowia. Woda lecznicza musi zawierać co najmniej 1 składnik prozdrowotny, np. wapń. Kategorię wody leczniczej uzyskuje dopiero po przebadaniu, na wniosek Ministra Zdrowia i Ministra Rolnictwa.

Mineralizowna - niekoniecznie "naturalna". Taka woda jest dodatkowo wzbogacana minerałami - to rodzaj wody leżący jakby pomiędzy wodą źródlaną a mineralną, ponieważ dzięki mineralizacji zawiera więcej minerałów niż woda źródlana, ale mniej niż naturalna woda mineralna.
Wody mineralizowane można podzielić na:
  • wysokozmineralizowane: zawierają ponad 1500 mg minerałów w 1 litrze
  • średniozmineralizowane: zawierają od 500 do 1500 mg składników mineralnych w 1 litrze
  • niskozmineralizowane: poniżej 500 mg minerałów w 1 litrze.

Woda gazowana - pić czy nie pić?


Woda gazowana jest nasycana dwutlenkiem węgla. Nie powinny pić jej dzieci, ponieważ może podrażniać żołądek. Z drugiej strony jednak wody takie są bezpieczniejsze, ponieważ zawarty w nich dwutlenek węgla zapobiega namnażaniu się bakterii.

Wody gazowane dzielimy na:
  • niskonasycone: poniżej 1500 mg CO2 w 1 litrze,
  • średnionasycone: od 1500 do 4000 mg CO2 w 1 litrze,
  • wysokonasycone: ponad 4000 mg CO2 w 1 litrze wody.
Najkorzystniejszą opcją jest zakup wody mineralnej średniozmineralizowanej.
Nie jest dobrym rozwiązaniem szukanie tej, która zawiera największą ilość składników mineralnych - wszystko w nadmiarze może nam bowiem zaszkodzić. Pamiętajmy też, że niektóre minerały mogą hamować przyswajanie innych.
Czy warto sugerować się ceną? Zazwyczaj wody źródlane, te mniej wartościowe są tańsze, jednak najdroższe wody mineralne zagraniczne sprzedawane w Polsce niczym nie różnią się od naszych krajowych wód mineralnych.