Wszystko o mleku

  • 1

Mleko jest produktem płynnym, które zawiera bardzo dużo cennych składników. Wytwarzane przez gruczoły mleczne ssaków, zawiera w swoim składzie potrzebne witaminy. Można wyczarować z niego wiele pyszności.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Wszystko o mleku
fot. Fotolia

Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju mleka. Jest to wspaniałe źródło wysokowartościowych białek, wapnia i fosforu. Znajdują się w nim witaminy z grupy B oraz A i D. W mleku występuje również karoten oraz śladowe ilości witaminy C i żelaza.

Tłuszcz w mleku występuje w postaci rozdrobnionych kuleczek, dlatego jest lekkostrawny i idealnie przyswajalny. Mleko charakteryzuje się bogatym składem chemicznym i dlatego jest dobrym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów.

W sklepach możemy kupić wiele rodzajów mleka, najczęściej występuje mleko:
-UHT, które jest sterylizowane w temperaturze 135 stopni przez 2 sekundy
-pasteryzowane w temperaturze ponad 80 stopni
-pasteryzowane w temperaturze nie niższej niż 71,7 stopni przez 15 sekund

Mleko spożywcze przeznaczone jest do bezpośredniego spożycia. Powstaje z mleka surowego i jego skład po poddaniu odpowiednim procesom może się znacznie różnić od mleka surowego, które jest uzyskiwane prosto z udoju.

Mleko UHT w stosunku do mleka pasteryzowanego jest delikatniejsze i posiada lekko słodkawy smak.
Zawartość tłuszczu w mleku może się różnić - zazwyczaj wynosi ona od 0% - 3,8%. Rzadko można spotkać mleko o wyższej zawartości, ponieważ wtedy jest trudno przyswajalne. Mleko, które jest świeże powinno być cieczą o jednolitej płynnej strukturze, a barwa powinna być biała lub lekko kremowa.

Z mleka można robić różne napoje. Podawane na zimno lub na ciepło - koktajle, kakao, czekoladę, czy kawę mleczną. Może być idealnym dodatkiem do herbaty - wtedy powstanie bawarka. Może być składnikiem chłodników z różnymi dodatkami. Na mleku przygotowujemy również przepyszne desery.

Idealnie nadaje się do namoczenia bułki, którą następnie dodajemy do farszu, albo do namoczenia wątroby w celu oczyszczenia jej z krwi. Podczas gotowania mleka następuje parowanie wody i ścinanie niektórych białek, dlatego na powierzchni tworzy się kożuch, a z niego można wyczarować  pyszne ciastka – polecam!

Zobacz jak przygotować miętowe mleko >>>