Według ogólnie panującej opinii, gastronomia brytyjska nie cieszy się szczególnym uznaniem. Nie pomagają jej w tym południowi sąsiedzi – Francja, słynąca przede wszystkim z dobrej kuchni. Jednak aby przeciwstawić się temu mylnie negatywnemu przekonaniu, Brytyjczycy poczynili duży postęp jeśli chodzi o usługi gastronomiczne.
Kuchnia anglielska w pubach
Tymczasem, jeśli jednak nie dysponujemy wystarczającym budżetem aby odwiedzić najlepsze londyńskie lokale, a chcemy spróbować tradycyjnej kuchni brytyjskiej, warto jest poznać ją począwszy od typowych angielskich pubów. Wiele z nich oferuje, nie tylko piwo, ale także tradycyjne angielskie specjały takie jak: Shepherd's Pie (zapiekana baranina lub wołowina z jarzynami pod puree ziemniaczanym), Roast Beef Yorkshire Pudding (pieczona wołowina z pikantnym ciastem upieczonym w piecu, sosem chrzanowym i pieczonymi ziemniakami), Lancashire hotpot (jagnięcina zapiekana z talarkami ziemniaków) czy po prostu klasyczne Fish&chips (czyli ryba, najczęściej dorsz lub łupacz, podawana z frytkami).
Za barem natomiast znajdziemy duży wybór piwa, będącego typowym angielskim napojem. Popularne gatunki to Stout (Guinnes), Bitter i Lager. Poza piwem Anglicy słyną również z produkcji dobrej jakości cydru oraz "szkockiej".
English breakfast
Charakterystyczne dla kuchni brytyjskiej jest oczywiście ich tradycyjne śniadanie składające się z jajka sadzonego na bekonie, fasoli w sosie pomidorowym, kiełbasek i tostów z masłem. Obecnie Anglicy coraz rzadziej jadają tego typu śniadanie ze względu na jego dużą kaloryczność oraz stosunkowo długi czas przygotowania. Popularną alternatywą jest porridge, czyli owsianka lub kedgeree (potrawka z ryżu i wędzonego łupacza).
Więcej przepisów kuchni angielskiej znajdziecie tutaj >>>
Produkty angielskie
Opinię na temat ponoć ubogiej kuchni angielskiej odzwierciedla słynne, dość sarkastyczne powiedzenie Somerseta Maughama "Jedyny sposób na dobre jedzenie w Anglii to spożywanie angielskiego śniadania trzy razy na dzień (ang. The only way to eat well in England is to have breakfast three times a day)".
Bez względu na to czy się z tym zgadzamy czy nie, Brytyjczycy z pewnością zasługują na uznanie jeśli chodzi o ich własne wyroby takie jak: sery, herbata czy przetwory z owoców. Najbardziej doceniane sery to przede wszystkim Cheddar, Cheshire, Leicester (sery półtwarde, jasnożółte lub pomarańczowe w zależności od stopnia dojrzałości) oraz Stilton (ser pleśniowy, ponoć jeden z najlepszych na świecie tego gatunku). Uznawani za największych smakoszy herbaty, Anglicy mogą się pochwalić jej najlepszą jakością.
Słynne angielskie specjały pośród przetworów to marmolada z gorzkich pomarańczy, Mincemeat (nadzienie do ciast z czerwonych owoców, skórki pomarańczy z dodatkiem brandy lub sherry) oraz Lemon curd (sos cytrynowy na bazie cukru, masła i żółtek).
Powyżej - lemon curd, eton mess - klasyczny brytyjski deser i crumble - owoce pod kruszonką.
Sarenka
agabi22
Babciagramolka
Kompletnie nie rozumiem kto wymyślił to ze kuchnia angielska jest nijaka.
A jeszcze nie spróbowałam kuchni nadmorskiej - omułki , sercówki , krewetki + miejscowe ryby-- ju,z sie ślinie na zapas.
Netka
Artykuł, choć w wielkim skrócie, to jednak fajnie oddaje klimaty teraźniejszej, angielskiej kuchni:) Co do piw to nie będę się spierac, po pubach nie chodzę więc nie wiem :)
kołczu
Babciagramolka
Z tego co ja poznałam to np kuchnia szkocka ( wszelkie owsianki , puddingi owsiane , baranina, dziczyzna ,haggis , jajka po szkocku ( jajka w mielonym smażone na głebokim oleju),owoce morza i ryby.
Kuchnia walijska -piwo Ale, owoce morza, pieczone mięsa z warzywami
Kornwalia- pieróg kornwalijski ( Cornish pasty- nadzienie z wołowiny , ziemniaków i warzyw)
Londyn to już chyba osobna mieszanka kulinarna. Co do curry to fakt chyba uważają , że to Anglicy wymyślili czego przykładem jest Coronation chicken ( kurczak koronacyjny) .
I jeszcze jedna potrawa która wg mnie jest wspaniała -Yorkshire pudding ( czyli ciasto naleśnikowe pieczone na wrzacym oleju)
kołczu
Babciagramolka napisał(a):
tulinez
grahamka