Zapiekanka z kapusty

Robert Sowa zdradza przepis na zapiekankę z kapusty, mięsem mielonym i żurawiną. Proste i pożywne danie na chłoniejsze dni.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Zapiekanka z kapusty
fot. A.Rogalski, E.Gmiter-Rogalska, A.Borowska

Oryginalne danie z prostych, niedrogich i łatwo dostępnych składników. Wymaga trochę pracy, ale odwdzięcza się pięknym wyglądem i wspaniałym smakiem.

Zapraszamy do przeglądania przepisów na dania z kapusty >>>

Przepis na 14 porcji:
- 1 kg białej kapusty
- 2 marchewki
- 2 cebule
- ząbek czosnku
- łyżka oleju
- 40 dag mieszanego mięsa mielonego
- 100 ml keczupu
- 3-4 łyżki bułki tartej
- 10 dag suszonej żurawiny
- pęczek natki pietruszki
- 2 jajka
- 250 ml mleka
- 5 dag startego sera (np. gouda)
- słodka papryka n sól n pieprz
- tłuszcz do wysmarowania formy

                                      

Sposób przygotowania zapiekanki  z kapustą, mięsem mielonym i żurawiną

1. Przygotowanie warzyw
Kapustę umyj, odłóż kilka liści, resztę poszatkuj. Gotuj w osolonej wodzie 30 minut. Marchewki obierz i pokrój wzdłuż w cienkie plastry. Gotuj w osolonej wodzie 10 minut. Kapustę i marchew odcedź, odsącz. Cebulę i czosnek obierz, pokrój w kostkę.

2. Przygotowanie mięsa
Na oleju zrumień mięso. Dodaj cebulę oraz czosnek i kontynuuj smażenie. Całość dopraw solą, pieprzem i papryką. Dodaj keczup, bułkę tartą, żurawinę i posiekaną natkę. Jajka roztrzep z mlekiem, dopraw do smaku solą i pieprzem.

3. Zapiekanie potrawy
Na liściach kapusty ułóż plastry marchwi, na nich mięso i zwiń liście. Formę wysmaruj tłuszczem. Dno wyłóż ugotowaną kapustą, na niej umieść przekrojone w poprzek na pół liście z mięsem. Polej jajkami z mlekiem, posyp serem. Zapiekaj 40 min (200 st.).

Kapusta w kuchni - jakich gatunków używamy najczęściej?

W Polsce króluje oczywiście biała. Ale lista kapust jest o wiele dłuższa i bardzo ciekawa.
kapusta biała - niezwykle uniwersalna: słodka, doskonała do gotowania, duszenia, faszerowania. Równie świetna kiszona – niezastąpiona na surówki, zupy, bigos.
kapusta włoska - nadaje się m.in. do faszerowania w całości – można rozsunąć wierzchnie liście, wyciąć środek, włożyć na jego miejsce np. kulę z mięsa i ugotować w esencjonalnym wywarze;
kapusta czerwona - w sam raz na surówki lub sałatki. Można ją dusić z bulionem i słodko-pikantnymi dodatkami, np. rodzynkami, goździkami i imbirem;
kapusta pekińska - delikatna i łagodna w smaku, doskonale sprawdza się w daniach orientalnych, zupach i sałatkach;
kapusta chińska (pak choi) - ma grubsze, bardziej mięsiste łodygi i ciemniejsze liście niż kapusta pekińska. Niezastąpiona w kuchniach Dalekiego Wschodu. Pyszna duszona, smażona, w zupach i sałatkach;
brukselka - można ją gotować, zapiekać, smażyć w cieście. Aby pozbyć się goryczki, nasze babcie blanszowały ją, a potem gotowały w świeżej wodzie;
jarmuż - tak jak kapusta chińska nie wytwarza główek, ale rozety liści. Rzadko u nas spotykany, bardzo ozdobny (niegdyś dekorowano nim wystawy sklepów warzywnych). Doskonały duszony, z ziemniakami, w sałatkach i gulaszach.

Robert Sowa, mistrz kuchni, autor książek kulinarnych, juror prestiżowych konkursów, laureat wielu nagród. Zaprasza do swojej autorskiej restauracji „Sowa & Przyjaciele”.

Szukasz przepisów z wykorzystaniem kapusty? Zapraszamy do przeglądania przepisów na dania z kapusty >>>


Tekst: Robert Grotkowski/Pani domu. Zdjęcia, stylizacja i potrawy: Cranberry Marketing Committee; A. Rogalski, E. Gmiter-Rogalska