Przedstawiamy Wam jedną z takich roślin - rukolę!
Rukiew siewna ma kilka smaków, czasami jest delikatna i można wyczuć w niej nuty orzechowe. Innym razem jest ostrzejsza i lekko gorzkawa. W swojej trzeciej odsłonie można w niej odkryć coś z kapusty. Ma wyraźny zapach i robi furorę we Włoszech. Szczęśliwym trafem jest coraz częściej podawana także na polskich stołach. Możemy użyć jej do przygotowania ciekawej sałatki (w połączeniu ze słodkimi owocami oraz wytrawnymi wędlinami smakuje wspaniale), przyozdobić kilkoma listkami finezyjne kanapki lub ułożyć na niej sztukę mięsa. W każdej tej roli spisuje się znakomicie. Każdy kto jej zasmakował bardzo często sięga po kolejne pudełko podczas zakupów.
Wartości odżywcze rukwi siewnej
Bez owijania w bawełnę powiemy, że rukola jest bogatym źródłem cennych minerałów i witamin. Znajdziemy w niej także wapń oraz żelazo. Jest 4 razy zdrowsza niż sałata lodowa, jej spożywanie zaleca się osobom narażonym na anemię oraz problemy z układem immunologicznym. Często jedzenie rukoli poprawia także naszą urodę, ponieważ to właśnie te zielone listki zawierają bardzo duże porcje witamin A, która odpowiada za elastyczność i wygląd skóry.
Czy rukolę można uprawiać w Polsce?
Rukiew siewna jest śródziemnomorską rośliną jednoroczną. Bez problemu można ją jednak uprawiać w polskim klimacie, należy tylko zadbać o korzystne dla niej warunki środowiskowe. Z pewnością należą do nich: zapewnienie ciepłego i bardzo dobrze nasłonecznionego stanowiska, wsadzenie nasion do żyznej, lekko gliniastej ziemi oraz stała dbałość o odpowiednie nawodnienie donic. Rukola jest bardzo wdzięczną rośliną i swoim smakiem może cieszyć niemal od kwietnia do późnej jesieni.
Co myślicie o własnym ogródku na balkonie lub tarasie? Lubicie rukolę?
Odkryj rukolę w słowniku kulinarnym >>>
karola25
weronikaS