Jak przy wszystkich prostych potrawach tak samo w przypadku bruschetty ważna jest jakość składników – użyjmy więc najlepszego chleba, oliwy z oliwek i innych produktów, a stokrotnie to się nam zwróci w smaku!
Bruschetta z pastą fasolową i mozzarellą
Kromkę dobrego białego chleba (idealnie jak jest własnego wypieku) smarujemy oliwą i grillujemy w piekarniku lub na patelni do zarumienienia.
Puszkę białej fasoli mieszamy z odrobiną oliwy z oliwek i zmiażdżonym czosnkiem. Dodaj garść posiekanej pietruszki. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
Na kromce chleba rozsmarowujemy fasolową pastę, układamy parę listków rukoli, plasterek szynki (może być prosciutto, ale i każda inna podobna będzie dobra) i trochę rozkruszonej mozzarelli. Skrapiamy dobrą oliwą z oliwek.
Ciekawym pomysłem jest też na przykład bruschetta Pyzy z jajkiem i zielonym sosem >>>
Na słodko
Bruschetta z ricottą, skórką z cytryny i miodem
Najlepsze słodkie bruschetty wychodzą na dobrym chlebie we włoskim stylu. Pokrojone kromki chleba albo bułki smarujemy z każdej strony lekko oliwą z oliwek i grillujemy na patelni lub w piekarniku, aż się trochę zarumienią.
Wierzch bruschetty smarujemy lekko czosnkiem (może być surowy albo pieczony – w przypadku tego drugiego musimy główce czosnku odciąć górę, polać trochę oliwą i piec przez ok.pół godziny w folii aluminiowej).
Na bruschettę nakładamy hojną porcję ricotty, ociupinkę soli, oliwy z oliwek, miodu i ścieramy skórkę z cytryny na tarce o drobnych oczkach i parę listków bazylii.
Ricottę można zastąpić wedlug uznania innym serem twarogowym.
Bruschetta z fetą, jabłkiem i tymiankiem
Ciekawe połączenie smaków – słona feta, słodko-kwaśne i kruche jabłko, tymianek. Kawałki pokruszonej fety nakładamy na posmarowaną oliwą grzankę. Cieniutko kroimy jabłko w plasterki, można je też lekko skarmelizować z dodatkiem odrobiny miodu. Posypujemy tymiankiem.
Mnóstwo ciekawych pomysłów na bruschetty znajdziecie na gotujmy >>>