Zmysłowe posiłki

  • 1

Zastanawialiście się kiedyś jak jecie? Tryb życia, jaki wymusza współczesny świat, narzuca pośpiech, ale często sami przyczyniamy się do tego, że na nic nie starcza nam czasu, nawet na jedzenie. Efektem tego jest kanapka zjedzona w biegu, batonik „pochłonięty” w drodze do pracy i posiłek z najbliższego baru „fast-food” na obiad. Jemy szybko, ale czy sprawia nam to przyjemność?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Zmysłowe posiłki
fot. Fotolia
Artykuł ten mógłby dotyczyć szkodliwego wpływu na organizm produktów do błyskawicznego przygotowania i spożycia, ale na ten temat zostało już wiele powiedziane i napisane. Bezskutecznie, bo wciąż cieszą się one powodzeniem. Co zrobić, by spożywanie posiłków przestało być wyłącznie aktem zaspokajania potrzeb fizjologicznych, a stało się także przyjemnością?

Niewiele osób zastanawia się nad funkcją jedzenia, a przecież jest to ważny element życia - zarówno społecznego, jak i kulturowego. Pokarm poza niwelowaniem głodu zaspokaja także szereg potrzeb wyższych, w tym potrzebę miłości, bezpieczeństwa i przynależności.

Posiłki, bez względu na to czy spożywane są samotnie, czy też w towarzystwie mogą sprawiać nam przyjemność poprzez oddziaływanie na wszystkie zmysły. Jak to zrobić? Wystarczą niewielkie zmiany! Zapraszamy na wędrówkę przez „krainę zmysłów”.

Kobieta je w pośpiechu
Fot. Fotolia

Smak

Nie ma wątpliwości, że to król zmysłów żywieniowych. Brak chęci i czasu  powoduje jednak, że często wybieracie posiłki, które nie zawsze odpowiadają waszym preferencjom smakowym. Z drugiej strony przyzwyczajenie do smaków kuchni z dzieciństwa powoduje, że rzadko decydujecie się na eksperymenty kulinarne i próbowanie nowych potraw. Warto w wolną sobotę, w ramach spędzania czasu z rodziną, ugotować zupełnie nieznaną potrawę. Świetnym źródłem inspiracji może być dział przepisy, w którym znajdziecie „ocean” pomysłów.

Innym razem, zamiast gotowania, możecie wybrać się na obiad do restauracji. Wybór jest ogromny - co powiecie na kuchnię gruzińską, meksykańską, czy bułgarską?

Węch

Zapach jest nierozerwalnie związany ze smakiem i stanowi jego znaczną część. Poza użytymi do sporządzenia posiłku produktami znaczny wpływ na jego ostateczny zapach mają zastosowane przyprawy. Aromatyczna bazylia, oregano, czy imbir nadadzą potrawie wyjątkowego charakteru. Warto zamiast gotowych suszonych przypraw używać świeżych, które można bez trudu hodować na oknie.

Wzrok

Wzrok może cieszyć sama potrawa, ale także sposób w jaki ją serwujecie. Warto pamiętać, że na talerzu powinny znaleźć się różne kolory, od żywych czerwieni przez uspokajającą zieleń, po beże i biele. Urozmaicona kombinacja kolorystyczna to jednak nie tylko uciecha dla oczu, ale także gwarancja, że dostarczamy organizmowi wielu, różnorodnych składników odżywczych. Bardzo istotny jest także sposób w jaki podajemy potrawę. Gustowna zastawa, komplet sztućców czy ładny obrus sprawią, że dużo chętniej zasiądziecie do stołu.

Słuch

Co słuch ma wspólnego z jedzeniem? Okazuje się, że wiele. Muzyka może wpływać na nastrój, a ten ma duże znaczenie przy spożywaniu posiłków i decyduje o tym ile oraz jak szybko zjecie. Do posiłku warto jest włączyć cichą, spokojnie „sączącą się” muzykę. Polecamy klasyczny jazz, czy utwory z gatunku „chill out” (w sklepach muzycznych dostępnych jest wiele tego typu składanek), choć wybór pozostaje oczywiście kwestią indywidualną.

Dziecko jedzące arbuza
Fot. Fotolia

Dotyk

Konsystencja i struktura potrawy oddziałują poprzez dotyk na podniebienie. Nikt nie lubi potraw twardych, drażniących, włóknistych czy rozpadających się. Można tego uniknąć stosując wyłącznie świeże produkty dobrej jakości oraz odpowiednie sposoby obróbki kulinarnej. Długotrwałe smażenie oraz pieczenie może sprawić, że potrawa będzie za twarda, zaś zbyt długi czas gotowania powoduje rozpadanie się struktury produktu.

Wygospodarujcie chwilę na „trening” zmysłowego jedzenia. Ciekawym doświadczeniem może być ćwiczenie polegające na skupianiu się na doznaniach płynących z pojedynczych zmysłów przy posiłku, po to, by ostatecznie połączyć wszystkie odczucia i czerpać maksimum przyjemności z jedzenia. Poobserwujcie dzieci, one całym ciałem pokazują jak czerpać radość z posiłku!