Znamy finalistów programu Masterchef!

  • 14

Kuchnia hiszpańska i molekularna - to bohaterowie wczorajszego odcinka, który wyłonił finalistów polskiej edycji Masterchef.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Znamy finalistów programu Masterchef!

W półfinałowym odcinku programu pozostała piątka uczestników wybrała się do Barcelony, gdzie miało się rozstrzygnąć kto przejdzie do finału.

Pierwszym wyzwaniem była kuchnia molekularna, którą znany molekularny polski kucharz Łukasz Konik definiuje jako „gotowanie w ciekłym azocie i smażenie w wodzie”. To dwie najbardziej ekstrawaganckie metody w gastronomii molekularnej. Celem molekularnej kuchni jest wydobycie z potraw tego, co najlepsze. I nie chodzi tu jedynie o kwintesencję smaku, ale również o stworzenie zupełnie nowych kombinacji i form.

Przeczytaj wywiad z Łukaszem Konikiem - Łukasz Konik, czyli kucharz i naukowiec >>>

Uczestnicy programu odwiedzili restaurację ABAC, której szefem kuchni jest młody dwugwiazdkowy hiszpański kucharz Jordi Cruz i mieli zmierzyć się przygotowując jego popisowe danie – wędzony befsztyk tatarski z foie gras. Jedna z uczestniczek – Basia – zrobiła potrawę, która w największym stopniu zadowoliła jury i to ona przeszła jako pierwsza do finału.

Pozostali aspirujący do roli masterchefa musieli zmierzyć się w konkurencji kuchni hiszpańskiej – ich zadaniem było przygotowanie trzech rodzjaów tapas i dania głównego z lokalnych produktów dostępnych na barcelońskim targu. To właśnie produkt, z naciskiem na jego lokalność, miał być najważniejszy w tej konkurencji.

Na talerzach pojawiły się więc pyszne owoce morza – langustynki, krewetki, ryby oraz hiszpańskie produkty takie jak kiełbasa chorizo i lokalne owoce i warzywa.

Przepisy na różne tapas i inne potrawy kuchni hiszpańskiej możecie znaleźć w kategorii kuchnia hiszpańska >>>

Uczestnicy gotowali pod gołym niebem pod prażącym słońcem i gorąca atmosfera stała się też ich udziałem – Agnieszka zraniła się nożem w palec i zaczęła panikować, jak to często bywało w programie – polały się lzy. To ona i Michał pożegnali się z programem. Do finału oprócz Basi weszli Miłosz i Kinga i to oni zmierzą się za tydzień w finale Masterchef.