Borowik, podgrzybek i maślak - co wyróżnia te grzyby?

Zbieranie grzybów to odprężające zajęcie pozwalające łączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrze wiedzieć, dla których grzybów szczególnie warto znaleźć miejsce w swojej kuchni.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Borowik, podgrzybek i maślak - co wyróżnia te grzyby?
fot. Fotolia

Wielu z nas z radością oddaje się pasji, jaką jest grzybobranie. W sezonie przynosimy do domu kosze pełne pysznych grzybów. Później w domu następuje ich oczyszczanie, krojenie i suszenie lub zamrażanie, by w zimie można było nadal cieszyć się ich smakiem.

Jest kilka okazów grzybów bardzo popularnych w Polsce, na które grzybiarze zwracają szczególną uwagę. Dla mnie to borowik, maślak i podgrzybek, które w mojej rodzinie są najbardziej popularne, a co za tym idzie - bardzo często jedzone.

BOROWIK jest grzybem najczęściej poszukiwanym w naszych lasach, ponieważ ma najlepsze walory smakowe. Najczęściej spotkać go można rosnącego samotnie, pod świerkami. Lubi też towarzystwo muchomorów. Jest najbardziej smacznym grzybem oraz najchętniej przez nas spożywanym. Nadaje się do smażenia, suszenia, marynowania oraz do bezpośredniego spożycia.

Zobacz najsmaczniejsze przepisy z borowikiem >>>

PODGRZYBEK to wspaniały grzyb do marynowania, jako przekąska. Istnieje 10 gatunków tego grzyba, z czego w naszym kraju występuje 7 z nich. Najczęściej możemy go spotkać pod świerkami lub sosnami. Lubi też rosnąć w mchu przy pniakach. Jest bardzo smacznym grzybem, którego można przyrządzać na wiele sposobów.

Zobacz przepisy na dania z podgrzybkami >>>

MAŚLAK zbierany jest od maja do listopada. Jest to grzyb lepki, dlatego trudno go pomylić z innymi grzybami. Najczęściej rośnie w lasach iglastych, a szczególnie można go spotkać pod sosnami. Lubi rosnąć w grupie, ale równie dobrze można go znaleźć rosnącego samotnie. Nadaje się do marynowania, smażenia jak również do duszenia. Przy oczyszczaniu maślaków najlepiej jest ściągnąć skórkę z kapelusza, ponieważ jest kwaśna.