Jak kupić najlepsze mięso wołowe?

  • 2

Na jakość dobrego mięsa wołowego wpływa kilka czynników: wiek zwierzęcia, jego rasa oraz to czym jest karmione.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak kupić najlepsze mięso wołowe?
fot. Fotolia

Najlepsze i świeże mięso wołowe ma „ładny” (jeśli mogę posłużyć się takim określeniem) zapach, jest lśniące, intensywnie czerwone i lekko wilgotne. Wołowina jest ciemniejsza od wieprzowiny lub cielęciny i łatwo ją odróżnić.

Mięso wołowe dobrej jakości poznamy po przerośnięciu białym tłuszczem, jednak nie znajdziemy go na polędwicy. Tłuszcz na zewnętrznej stronie świeżego mięsa jest kremowo-biały i gładki. Nigdy nie należy kupować mięsa z zielonkawym połyskiem i o brzydkim zapachu.

Na tatar mięso musi być bardzo świeże, gdyż spożywamy go na surowo beż żadnej obróbki termicznej.
W sklepach jest duży wybór części mięs wołowych. Pomimo znacznie wyższej ceny od mięsa wieprzowego powinniśmy je jeść, bo jest zdecydowanie zdrowsze.

Jeśli chodzi o części mięsa to możemy kupić :

UDZIEC nadaje się do pieczenia, grillowania i duszenia
KARKÓWKA do pieczenia w sosie własnym
ROZBRATEL do pieczenia, gotowania lub duszenia
ŁOPATKA do duszenia i pieczenia
SZPONDER do gotowania, na rosół
LIGAWA na pieczeń duszoną, tatar
ROSTBEF na siekane kotlety, do grillowania
POLĘDWICA na tatar, befsztyk lub po angielsku, do duszenia, grillowania

Do obróbki termicznej wybierajmy kawałki mięsa o jednakowej grubości na całej długości, zapewni nam to równomierną obróbkę cieplną.
Mięso powinno mieć równe krawędzie, nie może być poszarpane i oddzielone; poszczególne części według zarysów mięśni, kości, większość ścięgien powinna być usunięta, kości bez odprysków czyli gładkie.
Wołowinę zawsze kroimy w poprzek włókien, takie mięso szybciej się udusi (lub upiecze) i nie będzie gumowate i trudne do pogryzienia.

Jeśli kupimy mięso należy je jak najszybciej wyjąć z opakowania i umieścić na talerzu aby obciekły resztki krwi. A potem przechowujemy na półce z najniższą temperaturą. Mielone musimy zużyć tego samego dnia.

Wołowinę możemy zamrażać ale trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć, taką zamrożoną wołowinę można przechowywać nawet do 9 miesięcy.
Stosując się do tych wskazówek nie będziemy mieli problemu z kupnem dobrej i świeżej wołowiny.
Będziemy także wiedzieć, jak wykorzystać każdą część mięsa.