Karp to smaczna tradycja

W święta Bożego Narodzenia karp gości prawie na wszystkich stołach. Przybiera on różną formę, najczęściej podawany jest w postaci smażonej lub w galarecie.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Karp to smaczna tradycja

Dziś wyszukaliśmy wśród Waszych cudnych przepisów potrawy, w których głównym składnikiem jest karp.

Karp to ryba słodkowodna, która nie zawiera największej ilości składników odżywczych. Obecność karpia na wigilijnym stole wywołana jest tradycją, aniżeli jego walorami smakowymi.

Osobiście bardzo lubię karpia i nie wyobrażam sobie świąt bez niego. Niestety wiele osób nie jada go z powodu zapachu oraz posmaku mułu, czyli osadu zbierającego się na dnie zbiorników wodnych.


Znam dobry i szybki sposób na pozbycie się tego zapachu z karpia. 

Tuszkę karpia należy posolić i obłożyć pokrojoną w plastry cebulą a następnie włożyć do lodówki na dwie godziny. Po wyjęciu umyć w zimnej wodzie.


Istnieje też inny sposób oczyszczania karpia. Najczęściej stosowany jest przez hodowców ryb.

Karpia należy wyłowić z naturalnego zbiornika wodnego trzy tygodnie przed świętami i przetrzymywać go w wodzie bez zawartości mułu. Ryba przez ten czas oczyści się i nie będzie czuć w niej zapachu ani smaku mułu.
 

Rodzaje karpia:

Karpie występują w podobnych kolorach: najczęściej ich grzbiety przybierają oliwkowozieloną lub brązową barwę, brzuchy są żółte lub białe.

Ze względu na ułożenie łusek karpia dzielimy na 3 rodzaje:

1. Karp pełnołuskowy całe ciało ryby pokryte jest łuskami, które są regularnie ułożone.

2. Karp lampasowy ryba obłożona jest kilkoma rzędami dużych łusek umiejscowionych na grzbiecie i wzdłuż ciała.

3. Karp nagi ryba nie posiada łusek.
 

Jak rozpoznać czy karp jest świeży:

Skóra karpia powinna wyglądać świeżo i ładnie, nie może być pokryta klejącym śluzem. Skóra ryby nie może mieć plam w kolorach fioletu, brązu lub zieleni.

Skrzela karpia powinny być czerwone a płaty łatwo się oddzielać. Skrzela ryby nie mogą być pokryte gęstym śluzem ani być sklejone. 

Oczy karpia muszą być błyszczące i wypukłe. Gdy są zapadnięte i matowe - ryba jest nieświeża. 

Mięso karpia musi być sprężyste - po naciśnięciu wraca do swojej pierwotnej postaci. 

Łuski karpia muszą silnie przylegać do ciała. 


Wasze propozycje na karpia:

Karp w sosie miodowym świetnie sprawdzi się jako jedna ze smakowitych propozycji na świątecznym stole; z kolei przyrządzając apetyczne roladki z karpia z grissini, będziecie mogli zaserwować gościom pyszną przystawkę. 

Karp w sosie miodowym  Roladki z karpia z grissini

Wigilijny karp Krzysia to przepis na tradycyjnie smażonego karpia - jak wiadomo, ile pań domu, tyle sposobów na to samo danie - dlatego polecamy skorzystać z tego przepisu! Z pewnością znajdziecie niuanse, którymi różni się on w przygotowaniu od tego, którego przyrządzaliście dotychczas.

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć karpia w galarecie. To po karpiu smażonym druga, najczęściej przygotowywana wersja tej ryby! Proponowany przez nas przepis warty jest wypróbowania - z pewnością wokół świątecznego stołu znajdzie swoich zwolenników.

Wigilijny karp Krzysia  Wigilijny karp w galarecie

Tradycja tradycją, jednak jeśli zdecydujecie się na karpia w nieco nowocześniejszej odsłonie, koniecznie przygotujcie faszerowaną roladę rybną w galarecie! Choć wymaga sporo pracy, efekt warty jest poświęconego czasu. Ciekawym akcentem są grzybki wykorzystane do nafaszerowania karpia.

Innym sposobem na podanie świątecznego karpia będzie zupa rybna. Łatwa w przygotowaniu, smaczna i sycąca to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy pragną odmiany od typowych, "świątecznych" wersji podania tej ryby. Musicie spróbować!

Faszerowana rolada rybna w galarecie  Zupa rybna z karpia