Tradycyjne mazurki

  • 1

Pieczenie i dekorowanie mazurków jest piękną tradycją wielkanocną. Czy wiecie, skąd przepis na mazurka zawędrował do Polski? Dowiedzcie się więcej o tym popularnym - zwłaszcza w okresie świąt - cieście!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Tradycyjne mazurki
fot. Fotolia
HISTORIA MAZURKA

Choć od dawna uważamy mazurka za nasz narodowy wypiek, najprawdopodobniej przepis na to ciasto przywędrował do naszego kraju z Turcji, zaś w polską tradycję wpisał się na stałe w XVII wieku.

Jak każdy z pokarmów wkładanych do koszyczka wielkanocnego przygotowywanie mazurka ma znaczenie symboliczne - jest ściśle związane z zakończeniem Wielkiego Postu.

Dekoracyjny mazurek miał stanowić pewnego rodzaju nagrodę dla wytrwałych w postanowieniu chrześcijan, którzy przez czterdzieści dni zachowywali wstrzemięźliwość od potraw mięsnych i słodkich wypieków.

Niestety wraz z upływem czasu tradycja ta zaczęła zanikać - choć nieustannie ten słodki wypiek kojarzony jest ze świętami wielkanocnymi, raczej rzadko przygotowywany jest w sposób rytualny. Zapomina się o symbolice tego ciasta w kontekście zakończenia okresu postnego. 

DEKORACYJNE OZDOBY STOŁU

Niewątpliwą zaletą mazurka jest to, że nie ma jednego określonego przepisu na jego wykonanie - dzięki temu każdy może przygotować go zgodnie z własnymi preferencjami. Inspiracji można poszukać również w publikacjach poświęconych kuchni staropolskiej lub w zeszytach babć oraz mam.

Każdy mazurek jest niepowtarzalny - to do nas należy decyzja z jakiego ciasta go przygotujemy (kruchego, biszkoptowego a może marcepanowego?), jaki nadamy mu kształt (kwadratowy, owalny czy trójkątny?) czym go przełożymy (czy będzie to konfitura, masa, marmolada?), oraz jakich dodatków użyjemy do dekoracji (bakalii, orzechów, lukru?).

Wierzch ciasta

Do najpopularniejszych odmian tego ciasta należą: mazurek królewski (kruche ciasto z migdałami, polane konfiturą), mazurek orzechowy (kruchy, płaski prostokątny placek z gęstym kremem z orzechów włoskich, udekorowany bakaliami) oraz mazurek czekoladowy. Nie każdy wie, że mazurek orzechowy znajduje się na liście tradycyjnych produktów województwa kujawsko-pomorskiego.

Jaki jest wasz ulubiony mazurek? Czy rokrocznie z okazji świąt Wielkiej Nocy przygotowujecie go w swoich domach? Jakie wybieracie ciasto i dodatki? Podzielcie się z nami Waszymi sprawdzonymi przepisami na słodkie mazurki. Zapraszamy!