Wielkanocny mazurek - ciekawostki

  • 2

W Święta Wielkanocne na stołach oprócz kolorowych jajek, pisanek i baranka, bardzo ważne znaczenie symboliczne mają ciasta. Chciałabym przybliżyć Wam kilka ciekawostek na temat mazurka.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Wielkanocny mazurek - ciekawostki
fot. Fotolia

Charakterystyczne dla świąt wielkanocnych są symbole - wiele z nich wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Oprócz tak oczywistych elementów jak jajka, króliczek, baranek czy chleb, ważne są także ciasta.

Choć w dzisiejszych czasach ludzie w święconce umieszczają prawie „wszystko”, to według tradycji dobór pokarmów absolutnie nie był dziełem przypadku. W koszyczkach powinno znajdować się 7 elementów, w tym także domowe wypieki. Wielkanocne słodkości do koszyczka trafiły jako ostatnie. Stanowią symbol umiejętności i doskonałości.

Mazurki uważane są za wypiek typowo tradycyjny, polski. Spotkałam się jednak z twierdzeniem, że ten świąteczny wypiek ma swoje korzenie w Turcji! Wracając jednak na rodzime podwórko - nazwa tego ciasta wywodzi się podobno od mieszkańca Mazowsza, niejakiego Mazura - można przypuszczać, że właśnie w tym regionie to ciasto bije rekordy popularności.

Mazurek

Co więcej? Mazurki to ciasta z reguły bardzo dekoracyjne, a na świątecznych stołach powinny znaleźć się wyjątkowo pięknie przyozdobione. Symbolika zobowiązuje - jeśli więc chcecie pokazać swoje umiejętności i doskonałość, warto się postarać.

Tradycyjne mazurki, czyli mazurki królewskie, czekoladowy, pomarańczowy czy orzechowy z pianką można dowolnie urozmaicać według bardziej nowoczesnych przepisów. Dziś bardzo popularne są mazurki razowe, owsiane, czy nawet łaciate. Ponadto mistrzowie cukiernictwa wymyślają coraz to nowsze ciekawe formy i kształty. Osobiście spotkałam się z mazurkiem w kształcie zajączka i pisanki!

W przypadku tego ciasta, niezwykle istotny jest wygląd, stąd też ze względu na piękne dekoracje, jest to ciasto bardzo wymagające i czasochłonne. Powierzchnie mazurków najczęściej pokrywa się czekoladą, lukrem, a także używa się kolorowych posypek, lub innych jadalnych dekoracji, które układa się w przeróżne ciekawe wzorki.
 
Polecamy: Wielkanocny mazurek Magdy Gessler!