Dlaczego wielkanocne ciasta są ważne?

  • 1

Jak powszechnie wiadomo, cechą świąt wielkanocnych jest ich szeroka symbolika - zwłaszcza, jeżeli chodzi o pokarmy, które idziemy święcić. Co zatem symbolizują ciasta?

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Dlaczego wielkanocne ciasta są ważne?
fot. Fotolia

Symbole w religii obecne są od wieków. Był to - i często nadal jest - jedyny sposób, by przekazać ważne treści. Jak wspomniałam wcześniej, ten świąteczny czas jest okresem bardzo bogatym w symbole. Praktycznie wszystko ma jakieś znaczenie - począwszy od porządków, na pokarmach skończywszy. Ja chciałabym skupić się na ciastach, które dla wielu są bardzo ważnym elementem Wielkanocy.

Ciasta w swojej symbolice mają odnosić się do umiejętności i doskonałości. Niegdyś do tego elementu świąt gospodynie przywiązywały ogromną wagę - nie tylko po to, by zaprezentować swój kunszt cukierniczy lecz także dlatego, że brak wypieków świątecznych lub - co gorsza - nieudane wypieki groziły ogromną kompromitacją.

W skład pokarmów znajdujących się w wielkanocnym koszyczku wypieki „weszły” jako ostatnie. Najczęściej święcono babki, choć z biegiem czasu repertuar wielkanocnych wypieków wzbogacił się o dekoracyjne mazurki, serniki, paschy, sękacze czy makowce.
Dzisiaj na świątecznych stołach dominują serniki i ich wariacje. Tuż przed Wielkanocą cukiernie przygotowują kilka (jeśli nie kilkanaście!) wersji tego popularnego ciasta, przyozdabiając je najróżniejszymi motywami wielkanocnymi.

Popularnym, regionalnym słodkim wypiekiem jest sękacz czyli tatarskie ciasto, które swoim wyglądem przypomina pień drzewa. Nazwa jest jak najbardziej zasadna, gdyż rzeczywiście ciasto swoim wyglądem przypomina pień. Dzieje się tak dlatego, że ciasto kapie podczas pieczenia, co daje efekt sęków. Jest to smakołyk, który najczęściej dominuje na stołach świątecznych na Kaszubach i Podlasiu.

Niegdyś na Wielkanoc wypiekało się także pierniki. Dziś tradycja ta została raczej zapomniana, a ten rodzaj ciast wpisał się na stałe w Święta Bożego Narodzenia. Jeśli jednak chcemy delektować się pysznym piernikiem podczas wiosennych świąt, musimy go upiec sami - cukiernie zajęte będą wypiekiem bardziej popularnych, typowo wielkanocnych przysmaków.

Polecamy: Słodycze wielkanocne - przegląd słodkości