Tradycyjny pasztet wielkanocny - zrób to sam!

  • 1

Nieodłącznym elementem świąt są potrawy specjalnie przygotowywane na ten czas. Jedną z grup dań charakterystycznych dla Wielkanocy są mięsa, w tym - pasztety. Przeczytajcie, w jaki sposób zabrać się do przyrządzania tego specjału.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Tradycyjny pasztet wielkanocny - zrób to sam!
fot. Fotolia

Gospodynie domowe w okresie świąt przystępują do wyrobu tradycyjnych świątecznych specjałów. Wielkanocne stoły, jak nakazuje tradycja, muszą być suto zastawione. Powinniśmy znaleźć na nich nie tylko jajka i pieczone mięsa ale także pasztety.

Wbrew pozorom, przygotowanie tego smakołyku nie jest ani trudne, ani skomplikowane. Rzekłabym, że danie to nie wymaga nawet za specjalnych umiejętności kulinarnych - poradzą sobie z nim nawet początkujący kucharze. Zachęcam gorąco, by spróbować zrobić go samemu - satysfakcja gwarantowana!

Skoro już krążymy w tematyce świąt wielkanocnych, to pasztet przygotowywany w tym czasie powinien być z królika. Choć ten rodzaj mięsa nie jest zbyt popularny, to jednak warto się do niego przekonać, chociażby ze względu na jego walory odżywcze. Mięso królicze idealnie nadaje się dla dzieci i alergików, a ponadto jest źródłem najłatwiej przyswajalnego białka.

Co zatem jest nam potrzebne, by na świątecznym stole zaserwować tradycyjny pasztet? Z pewnością potrzebujemy mięso z królika, schab (można go zastąpić np. łopatką lub piersią drobiową), trochę słoniny, wątróbki drobiowej, seler, korzeń pietruszki, marchewki, jajka, przyprawy (ja dodaję liść laurowy, czosnek, cząber, owoc jałowca, gałkę muszkatołową, pieprz czarny, lubczyk, tymianek, sól)

Jak to robimy? Wszystkie mięsne składniki - oprócz słoniny - wkładamy do gara, zalewamy wodą i gotujemy, aż będą miękkie. Pod koniec dodajemy warzywa, żeby się nie rozgotowały. Oczywiście mięso należy uprzednio dokładnie umyć.

Kiedy wszystko się już dobrze ugotuje, mięso wyjmujemy, odstawiamy do ostygnięcia, obieramy kości i mielimy wraz z warzywami i odrobiną słoniny dwukrotnie w maszynce.

Całą masę przyprawiamy, dodajemy jajka i mieszamy do uzyskania idealnie jednolitej konsystencji. Brytfankę wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy nasz pasztet. Na wierzch układamy cieniusieńkie plastry słoniny i wkładamy do rozgrzanego pieca (190 stopni).

W zależności od wielkości brytfanny, czas pieczenia powinien oscylować około godziny z minutami.

Sprawdź przepis na pasztet dziadunia!