Zieleni się młody groszek

Jest doskonałym składnikiem wiosennych i letnich potraw. Kruche, słodkie nasiona młodego groszku są idealne do świeżych sałatek.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Zieleni się młody groszek
Młody groszek ma słodkawy smak, jedną z jego odmian jest groszek cukrowy, który pod względem słodkości nie ma sobie równych. Nadaje się on do jedzenia na surowo, jest niezwykle kruchy i wręcz eksploduje wiosenną świeżością. Dodany do sałaki z pewnością pozwoli ją urozmaicić. Można też przyrządzać go na wiele sposobów -  gotować w wodzie i na prze, smażyć, zapiekać z innymi warzywami lub zwyczajnie poddusić go w garnku i podać z roztopionym masłem.

Witaminy i minerały

Istnieje wiele powodów dla których groszek jeść warto. W 100 g świeżego groszku znajduje się około 80 kcal, co sprawia, że otrzymujemy więcej energii niż jedząc inne warzywa. Zawiera bardzo mało tłuszczy i nie zawiera cholesterolu.

Dostarcza on naszemu organizmowi wartościowych protein, witamin i minerałów oraz luteiny (wspomagającej pracę oczu). Zawiera w sobie potrzebne nam witaminy A, C, E oraz K, jak również stanowi doskonałe źródło żelaza, magnezu i wapnia. 

Najwięcej zdrowia ma w sobie groch świeży – w procesie gotowania i przyrządzania traci on część swoich właściwości. Najmniej substancji  odżywczych znajdziemy właśnie w przetworzonym już suszonym grochu wymagającym ponownego gotowania.

Jak kupować?

Kupując młody groszek powinniśmy kierować się jego wyglądam. Odmiana groszku cukrowego ma jędrne, jasnozielone strąki, a nasiona nie są jeszcze mocno wykształcone. Strąki nie są tak okrągłe jak w przypadku groszku zielonego, zazwyczaj są płaskie i zamknięte. Stanowią główną jadalną część warzywa.

Groszek zielony ma wewnątrz łupinki dobrze wykształcone, okrągłe nasiona i ma bardzie przestrzenną formę w przeciwieństwie do wspomnianej odmiany cukrowej. Przede wszystkim w kuchni wykorzystujemy jego nasiona, które musimy wyłuskać. Jeśli kupimy groch już łuskany ominie nas nieco pracy.

Przygotowanie

Młody groszek najczęściej spożywa się w łupinka, są one kruche i soczyste. Zanim rozpoczniemy gotowanie sprawdźmy czy łupinki nie posiadają po bokach twardszych włókien. Jeśli tak, dobrze jest je usunąć – nie zmiękną one w trakcie gotowania.

Myjąc i czyszcząc warzywa obcinamy także końcówki strąków. Po tych wstępnych zabiegach młody groszek nadaje się do użycia w naszym daniu.

Przepisy na młody groszek:

Pasta z groszku zielonego

Składniki:

250 g świeżego groszku zielonego
25 g oliwek zielonych
2 łyżki oliwy z oliwek
4 ząbki świeżego czosnku
sól i pieprz
opcjonalnie: łyżka śmietany lub kawałek sera mozzarella

Przygotowanie:

Wyłuskane ziarna groszku dodajemy do wrzącej wody. Gotujemy aż groszek zacznie mięknąć (ok. 5 min), a następnie odlewamy wodę. Do gorącego grochu dodajemy, oliwki, oliwę w oliwek, ząbki czosnku i dokładnie miksujemy wszystkie składniki za pomocą ręcznego blendera, aż uzyskamy gładką jednolitą masą. Jeśli chcemy dodać do pasty sera mozzarella powinniśmy zrobić to jeszcze przed miksowaniem (śmietanę można dodać w dowolnym momencie). Wtedy mamy pewność, że ser się rozpuści i dokładnie połączy z innymi składnikami. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Pastę można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.

Sałatka z ravioli, groszkiem i szparagami

Składniki:

200 g pierożków ravioli z ricottą
1 pęczek cienkich zielonych szparagów
150 g ziaren świeżego groszku
3 garści liści świeżego, młodego szpinaku
50 g orzechów piniowych
oliwa z oliwek
sól morska

Przygotowanie:

Przed rozpoczęciem gotowania należy przygotować składniki - umyć szpinak, potroić szparagi na kawałki ok. 1,5-2 cm.
Do dużego garnka z osoloną gotująca się wodą dodajemy pierożki ravioli. Po kilku minutach, gdy część z nich zacznie wypływać na powierzchnię dorzucamy do garnka szparagi oraz groszek i gotujemy jeszcze przez 2 minuty. Całość odcedzamy i przekładamy do dużej miski. Dodajemy liście szpinaku, orzechy piniowe i delikatnie mieszamy, skrapiając wszystko oliwą i doprawiając solą.