25 października - Światowy Dzień Makaronu

  • 3

25 października na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Z tej okazji chcemy Was wszystkich zaprosić do świętowania i ucztowania w gronie najbliższych, oczywiście z makaronem w roli głównej. Zapraszamy!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
25 października - Światowy Dzień Makaronu
fot. Fotolia

Makaron jest powszechnie znany i lubiany. Na naszych talerzach gości w rozmaitych formach: wstążek, muszelek czy nitek. Możemy kupić gotowy w sklepie lub - jak za dawnych czasów - przygotować domowy makaron w swojej kuchni.

W Rzymie w 1995 roku, podczas World Pasta Congress został ustanowiony Światowy Dzień Makaronu, który jest obchodzony 25 października. Jest to promocja konsumpcji makaronu, który jest zdrowym i bardzo smacznym daniem, podawanym na różne sposoby!

W tym dniu warto podtrzymać tradycję i zjeść danie z makaronem. Wybór jest ogromny; na słono - np. carbonara, spaghetti lub na słodko - z owocami i śmietanką. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Historia makaronu

Skąd pochodzi makaron? Jest to odwieczne pytanie nie tylko miłośników pasty. Makaron wywodzi się z Chin. To właśnie w chińskiej wiosce znaleziono najstarszy makaron na świecie. Liczył on sobie cztery tysiące lat. Jak wiadomo odmienne zdanie posiadają Włosi, którzy uważają, że to piękna Italia jest stolicą makaronu, który pierwotnie miał być potrawą biednych. Ale jak wiadomo, ile krajów tyle legend.

Ciekawostką jest to, że słowo "makaron" funkcjonowało w opisach już w średniowieczu. Mianem tym określano każdy rodzaj pasty - krótkiej, długiej, nadziewanej.

Makaron Makaron
Fot. Fotolia

Ciekawostki o makaronie

- Spaghetti to najpopularniejszy rodzaj makaronu

- Pierwsza fabryka makaronu w Europie powstała w Wenecji w 1740 roku.

- We Włoszech występuje aż 350 rodzajów makaronu

- Słowo „makaron” wywodzi się z greki, a oznacza dokładnie: mąka wymieszana z wodą

- Początkowo makaron przyrządzano bez dodatku sera i przypraw. Dopiero w XVII wieku odnaleziono pierwsze zapiski o serwowaniu go z dodatkiem sosu pomidorowego.

- Dopiero w XIX wieku we Włoszech sos pomidorowy zaczęto spożywać z dodatkiem liści bazylii i soli.

- Polacy średnio zjadają około 5 kg makaronu rocznie

- Obecnie na świecie produkuje się 93 rodzaje makaronu

- Ciekawostką jest, że odnaleziony nad Rzeką Żółtą w Azji, najstarszy makaron na świecie, miał około 50 cm długości.
 
-
W Rzymie możemy odwiedzić Narodowe Muzeum Makaronu, której jest jedyną tego typu instytucją na świecie

Przepisy na makaron

Z okazji Światowego Dnia Makaronu, mamy dla Was sprawdzone i pyszne przepisy na makaron. Lubicie grzyby? Polecamy przepis na pełnoziarnistą lazanie z grzybami leśnymi. Sprawdźcie jak smakuje kremowe tagliatelle z cukinią w sosie mascarpone i odkryjcie makaron na słodko - pełnoziarniste spaghetti z serem i owocami.  

Produkcja makaronu Makaron
Zdjęcia: Fotolia

Mamy nadzieję, że powyższe przepisy zainspirowały Was do przygotowania wyśmienitego domowego makaronu. Wszystkim życzymy wspaniałej zabawy oraz smacznego!