Badania nad lekiem dla osób starszych

Producent preparatu Immunocal, rozpocznie wkrótce prace nad badaniami klinicznymi dotyczącymi polepszenia funkcjonowania organizmu w procesie starzenia się.

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Badania nad lekiem dla osób starszych
Firma Immunotec otrzymała uprawnienie od kanadyjskiego ministerstwa zdrowia NHPD/Health Canada. Przedmiotem badania będzie wpływ stosowania izolatu białka serwatki bogatego w cysteinę (Immunocalu) w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi na funkcje mięśni, skład ciała oraz poziom cytokin zapalnych u osób starszych. Będzie to badanie randomizowane z podwójnie ślepą próbą.

NHPD (Natural Health Products Directorate), wydział kanadyjskiego ministerstwa zdrowia, odpowiedzialny za ocenę bezpieczeństwa, efektywności oraz jakości naturalnych produktów zdrowotnych (NHP) przyznał prawo do przeprowadzenia badań klinicznych nad zastosowaniem Immunocalu u osób starszych.

Starzenie się jest związane ze spadkiem masy mięśni szkieletowych oraz pogorszeniem funkcjonowania mięśni, które prowadzą do ograniczonej sprawności ruchowej w wieku starszym i spadku jakości życia. Regularne ćwiczenia mogą zwiększyć siłę mięśni, ich sprawność i masę u osób starszych.

Celem nadrzędnym badań jest ustalenie, czy przyjmowanie izolatu białka serwatki bogatego w cysteinę (Immunocal) w porównaniu z kazeiną (stosowanym jako kontrola białkiem mleka, które zawiera trochę cysteiny) może polepszyć jakość życia osób starszych. Spożycie tych białek będzie oceniane razem z regularnym wysiłkiem fizycznym, aby przekonać się, czy połączenie Immunocalu z ćwiczeniami doprowadzi do widocznej poprawy siły mięśni, masy mięśniowej i ich funkcji w porównaniu z tym samym treningiem połączonym ze spożywaniem kazeiny, białka kontrolnego. Korzyści w tej dziedzinie mogą przełożyć się na poprawę jakości życia osób starszych”.

Kierujący badaniem, dr Rémi Rabasa-Lhoret, Assosiate Research Professor i kierownik Laboratorium Metabolic Unit Laboratory z Institut de Recherches Cliniques de Montréal (IRCM) wraz ze swoim zespołem badawczym wiążą z projektem duże nadzieje. „Firmie Immunotec należy się pochwała za rozpoczęcie i sfinansowanie badań nad jej wiodącym produktem, Immunocalem, w procesie starzenia. Rzadko zdarza się, aby firma produkująca izolat serwatki prowadziła badanie randomizowane z podwójnie ślepą próbą, z grupą kontrolną. Badanie porusza kwestie istotne dla osób powyżej 65. roku życia. Efekty ćwiczeń fizycznych razem z suplementacją izolatem serwatki bogatym w cysteinę (Immunocal), ich potencjalny wpływ na ważne funkcje, takie jak choćby siła mięśni oraz mogą przynieść widoczne korzyści” – powiedział dr Rabasa-Lhoret.

„Zgoda NHPD Health Canada na przeprowadzenie badania jest kolejnym krokiem firmy w rozwój i naukę” – mówi James Northrop, prezes firmy Immunotec – „To będzie pierwsze kontrolowane badanie kliniczne przeprowadzone nad Immunocalem wśród starszej populacji. Cieszymy się również, że badanie prowadzone będzie w IRCM, ośrodku naukowym o uznanej reputacji nie tylko w Kanadzie, ale także i na świecie.”