Jakie witaminy ma sałata?

Sałata zawiera wiele cennych witamin, między innymi C, E oraz witaminy z grupy.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jakie witaminy ma sałata?
fot. fotolia
Sałata jak wiadomo jest bardzo zdrowa, lekko strawna, a do tego smaczna. Dlaczego warto ją spożywać regularnie, ponieważ zawiera wiele cennych witamin, a także mikroelementów.

Jakie witaminy ma sałata?

W sałacie znajduje się  sporo cennych witamin, które wspomagają pracę naszego organizmu.
  • Witamina C to pierwsza z nich,  sałata zawiera jej znaczne ilości. Wspomaga ona naszą odporność, układ krwionośny oraz zapobiega procesom starzenia.
  • Witamina E, która hamuje proces starzenia się skóry, a także chroni organizm przed wolnymi rodnikami również znajduje się w sałacie.
  • Po za tym zawiera też poprawiającą kondycję skóry i odpowiedzialną za dobre widzenie witaminę A.
  • Witamina D także znajduje się w zielonych liściach tej zdrowej rośliny, ma ona zbawienny wpływ na układ kostny, mięśniowy, a także nerwowy naszego organizmu.
  • Witamina B6, która poprawia funkcjonowanie układu nerwowego w naszych organizmach również znajduje się w tej pozornie niczym niewyróżniającej się roślinie.
  • Należy wspomnieć także o kwasie foliowym, czyli o witaminie B9, tak ważnej dla kobiet planujących powiększenie rodziny. Wiadome jest, że zażywanie kwasu foliowego na 3–4 miesiące przed zajściem w ciążę znacznie zmniejsza ryzyko poważnych wad układu nerwowego u płodu, a także pojawienia się anemii u przyszłej matki.
Jakie minerały ma sałata?

Oprócz witamin sałata zawiera też wiele minerałów, również potrzebnych do dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to między innymi  wapń, magnez, potas, magnez, czy żelazo. Dodatkowo jest niskokaloryczna, oraz odkwasza nasze ciało.