Błonnik - wszystko o błonniku

Przeciętny Polak spożywa małe ilości błonnika pokarmowego - około 15-20g/dzień

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Błonnik - wszystko o błonniku
Błonnik pokarmowy to składnik żywności pochodzenia roślinnego, który nie jest trawiony ani wchłaniany w przewodzie pokarmowym człowieka. Duże jego ilości znajdują się w niskoprzetworzonych produktach zbożowych (otrębach zbożowych, kaszach, naturalnych płatkach zbożowych, musli, niełuskanym ryżu, pieczywie razowym i pełnoziarnistym) oraz warzywach i owocach. 

Błonnik pokarmowy odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu prawidłowych czynności przewodu pokarmowego człowieka. Działa na jelita człowieka jak miotełka, to znaczy ułatwia ich sprzątanie. Dobroczynny wpływ błonnika pokarmowego wynika z tego, że jest on substancją balastową, tzn. nie jest trawiony przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka, na skutek czego zwiększa ilość resztek pokarmowych i ułatwia opróżnianie jelita.
Pobudza jelita do pracy poprzez delikatne drażnienie ścianek jelit. 
Silnie wiąże wodę, przez co zmiękcza masy resztek pokarmowych i ułatwia ich przesuwanie.
Stymuluje wzrost i rozwój „dobrych” bakterii (bakterii kwasu mlekowego).

Przeciętny Polak spożywa małe ilości błonnika pokarmowego - około 15-20g/dzień, tymczasem zapewnienie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego wymaga dostarczenia organizmowi w ciągu dnia 30-40g tego składnika. Między innymi dlatego, coraz bardziej powszechnym problemem zdrowotnym stają się zaparcia. W niektórych przypadkach już nawet minimalne zwiększenie ilości błonnika pokarmowego w diecie pozwala uregulować pracę jelit i przywrócić prawidłowy rytm wypróżnień. 

Błonnik pokarmowy ma również wiele innych, korzystnych dla zdrowia człowieka właściwości – obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje metabolizm cukrów, pozwala również na dłużej zachować uczucie sytości po posiłku.

Skoncentrowanym źródłem błonnika pokarmowego są suszone owoce: śliwki, figi, morele. Stanowią doskonałe uzupełnienie diety osób, które chcą usprawnić pracę jelit.