Cała prawda o słoneczniku

  • 1

O tym, że słonecznik jest zdrowy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mimo to, w codziennej diecie wykorzystywany jest dość rzadko. Przeczytaj, dlaczego warto to zmienić!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Cała prawda o słoneczniku
fot. Fotolia

Poprawia on stan naszych paznokci, skóry, włosów. Zawiera dużo witaminy B5, A i D oraz żelaza i potasu.

Wskazany jest dla osób z anemią i problemami skórnymi, trądzikowymi. Wpływa on także na obniżenie cholesterolu we krwi. Chroni nasze serce, a także zapobiega rozwojowi prostaty. Bardzo zdrowe są także kiełki słonecznika. Wzmacniają kości i zęby. Ziarna słonecznika są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Szkoda, że przez wielu są niedoceniane, gdyż jest to jeden z najzdrowszych produktów. Zawiera więcej białka niż mięso oraz dużo żelaza. Polecam dodawać ziarna do różnego rodzaju sałatek owocowych, warzywnych. Robić pasty kanapkowe na jego bazie. Dodawać do jogurtów, kefirów. W sprzedaży przecież dostępne są jogurty z ziarnami. Dodawajmy go do chleba własnego wypieku czy bułeczek. Uprażonym słonecznikiem polecam posypywać zupy kremy.

Prawie każdy posiłek można urozmaicić jego ziarnami. Używać zamiast bułki tartej, jako panierki do ryb, mięsa. Dodać do pesto domowego wyrobu.

Zamiast zajadać niezdrowe chipsy, chrupmy słonecznik przed telewizorem albo komputerem (jak ja to robię). Ziarna słonecznika uważane są za silny afrodyzjak. Polecam posypać nim sałatkę przygotowując ją dla ukochanej osoby.

Przepis na pastę słonecznikową
¾ szklanki ziaren słonecznika
2 łyżki oliwy z oliwek
½ szklanki oliwek zielonych
Pieprz
Sól

Ziarna słonecznika należy zalać gorącą wodą i odstawić na 30 minut. Przesypać na sitko, a potem do wysokiego pojemnika. Dodać oliwki zielone, sól, pieprz. Zmiksować blenderem na gładką masę. Uważać z ilością soli, bo oliwki same w sobie są słone. Pastę przechowywać w lodówce dwa dni.