Cenne właściwości jarmużu

Jarmuż to piękne, zielone warzywo, które ma wiele wartości odżywczych, a także właściwości zdrowotnych. Jest to roślina najzdrowsza na świecie, lekkostrawna oraz niskokaloryczna.

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Cenne właściwości jarmużu
fot. Fotolia

Warzywo to jest odmianą kapusty. Posiada długie kędzierzawe liście, od jasno i ciemno zielonych, poprzez fioletowe. Należy go spożywać po przymrozkach, gdyż wtedy traci goryczkę.

Nie jest tak popularny jak brokuły czy brukselka - szkoda, ponieważ znacznie przewyższa wiele warzyw walorami odżywczymi.
U nas najczęściej jest ozdobą półmisków (np. wędlin, sałatek, przystawek), gdyż pięknie komponuje się na stole. Możemy go również dodawać do zup, sałatek, zapiekanek, a także do kanapek zamiast sałaty.
Warzywo to jest nietrwałe, powinniśmy go krótko trzymać w lodówce, gdyż szybko traci na wartości i wyglądzie. Możemy go także zamrażać.

Jarmuż ma właściwości przeciwzapalne oraz silne przeciwutleniacze. Posiada także właściwości antybakteryjne, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe.
To bogate źródło witaminy K oraz witamin z grupy B, a także kwasu foliowego. Zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminy A i C.
Jarmuż ze wszystkich warzyw ma najwięcej łatwo przyswajalnego wapnia. Zawiera dużo żelaza, białka, magnezu oraz fosforu. Bogaty jest również w błonnik. Warzywo to, mogą jeść kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. Jarmuż idealnie wpływa na nasze naczynia krwionośne. Jedzony często, pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
UWAGA: jarmuż (surowy) jest nie odpowiedni dla osób chorujących na tarczycę. Utrudnia on wchłanianie ważnego dla osób cierpiących na tę chorobę jodu. Jest także nie odpowiedni dla osób chorych na nerki.

To wspaniałe warzywo typowe na sezon zimowy, jako król zdrowych warzyw, nie powinien być pomijany w naszej kuchni, ze względu na jego zastosowanie.


Dietetyczne dania z jarmużem? To jest to! >>>