Jajka kurze niestety dość często uczulają. Najbardziej alergizuje białko jaja. Dla uczulonych osób zaleca się jedzenie w zamian jajek przepiórczych.
Świeże jajka można przechowywać w lodówce około miesiąca. Jeśli mamy wątpliwości co do świeżości jaj, można ją zweryfikować w łatwy sposób - wystarczy zanurzyć je w wodzie. Świeże jajko powinno pozostać na dnie, stare wypłynie na powierzchnię.
Przed gotowaniem należy wyjąć wcześniej jaja z lodówki, by osiągnęły temperaturę pokojową. Woda powinna być osolona, a jeśli zdarzy się, że jajko pęknie, należy wlać do wody łyżkę octu. Wtedy białko nie wypłynie.
Łatwo obierzemy jajka ze skorupek, jeśli od razu po ugotowaniu włożymy je lodowatej wody.
Białka ubiją się na idealnie sztywną pianę, jeśli będą zimne i dodamy do nich szczyptę soli. Należy tez pamiętać, że miseczka w której będziemy to robić musi być idealnie czysta i sucha.
Jajka na twardo gotuje się 8-10 minut. Jeśli chcemy ugotować jajko na miękko, należy gotować je od 3 do 5 minut (w zależności od wielkości jajka). Innym sposobem na ugotowanie są jajka w koszulkach. Delikatnie wybija się je do wody lekko zakwaszonej octem.
Pamiętajmy o bardzo ważnej rzeczy, by jajka umyć przed gotowaniem. Zapobiegnie to przedostaniu się bakterii do środka jajka, jeśli zdarzy się ,że skorupka pęknie.
Jajka zwierają szereg składników mineralnych i witamin z grup A, B, D i E. Zdrowe osoby mogą jeść 1 jajko dziennie, osoby z podwyższonym cholesterolem 2-3 jajka tygodniowo.
Polecamy: Jajko - wszystko co musisz o nim wiedzieć
Nina W.