Co to jest quinoa?

  • 3

Quinoa, czyli komosa ryżowa zyskała bardzo dużą popularność na całym świecie - doceniają ją zarówno dietetycy, lekarze, jak i szefowie kuchni! Nie wiecie jak ją przygotować i z czym podać? Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
 Co to jest quinoa?
fot. Fotolia
Czym jest i skąd pochodzi quinoa?

Quinoa znana pod nazwą komosy ryżowej jest tak zwanym pseudozbożem, czyli rośliną nie należącą go grupy zbóż, ale z biologicznego punktu widzenia wytwarzająca w nasionach taką ilość skrobi, by móc do tej kategorii należeć. Przygotowuje się ją podobnie jak ryż i kasze, a ponieważ należy ona do warzyw liściastych, jej liście także wykorzystuje się w sztuce kulinarnej!

Ten popularny ostatnio przysmak pochodzi z górskich okolic Chile, Peru i Boliwii gdzie uprawiany był już ponad 5 tysięcy lat temu! Według cywilizacji Inków był on natomiast nazywany „matką zbóż”, gdyż dodawał ludziom sił i energii!

Quinoa

Zdjęcie: Fotolia

Rodzaje quinoa

Quinoa biała jest najpopularniejszą i najbardziej dostępną komosą na rynku spożywczym. Jest delikatna w swej strukturze, a w smaku przypomina szpinak. W czasie gotowania staje się pulchna, gdyż zwiększa swoją objętość.

Quinoa czerwona i czarna  to odmiany, które posiadają twarde i niepęczniejące w czasie gotowania nasiona. Dzięki takiej strukturze, po ugotowaniu zachowują one twardość i chrupkość. Oba typy komosy są niezwykle dekoracyjne i śmiało wykorzystać je można jako dodatek do sałatek, zup czy produktów mlecznych!

Co kryje quinoa?

Komosa ryżowa charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka, a jednocześnie brakiem glutenu co oznacza, że nadaje się dla osób cierpiących na celiakię.

Quinoa jest także źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu, witaminy E, A czy z witamin z grupy B! Nasiona tego warzywa zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi omega - 3 - występujące w rybach.

Przechowywanie i gotowanie komosy ryżowej

Ponieważ komosa ryżowa charakteryzuje się większą zawartością tłuszczu niż zboża, ma ona również krótszy termin przydatności do spożycia. Można przechowywać ją do 6 miesięcy w chłodnym miejscu, najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Warto wiedzieć, że nasiona quinoa w zewnętrznej warstwie zawierają saponinę czyli gorzki związek chemiczny. Zneutralizujemy go, gdy namoczymy je w wodzie, którą następnie odsączymy za pomocą sita o drobnych oczkach.

Potrawa z quinoa Quinoa na słodko Quinoa
Zdjęcia: Fotolia

Tak przygotowaną komosę przesypujemy do garnka, zalewamy wodą, solimy, przykrywamy i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy nasiona wchłoną wodę i staną się przezroczyste, to oznaka, że są gotowe do jedzenia!

Komosa ryżowa w kuchni

Quinoa czyli komosa ryżowa to bardzo wszechstronne i coraz częściej spożywane pseudozboże. Świetnie sprawdza się jako zamiennik ryżu czy kasz. Może być podawana jako pełnowartościowe śniadanie, pożywny obiad czy sycąca przekąska. Genialnie komponuje się duszonym mięsem, rybami, warzywami, owocami, a nawet orzechami! Komosa jest także smacznym składnik wielu zapiekanek, sałatek, ciast i ciasteczek.

Nie macie pomysłu na komosę ryżową? Koniecznie zainspirujcie się naszymi przepisami na dania! Wśród nich znajdziecie recepturę na ciekawą sałatkę z kaszy quinoa i warzyw oraz klops z komosą ryżową z dodatkiem mięsa z indyka, czosnku i ziół!

Komosa ryżowa
Zdjęcie: Fotolia

Klasyczne pomysły na potrawy to wspaniała baza do stworzenie ciekawych i oryginalnych przepisów! Eksperymentujcie, urozmaicajcie i dodawajcie do nich nowe składniki! Pamiętajcie, że każda receptura opatrzona zdjęciem otrzymuje od nas cenne wirtualne wymienne na nagrody!