Czy warto kisić ogórki w plastikowych butelkach?

Coraz częściej do kiszenia ogórków używamy plastikowych butelek, zamiast szklanych słoików. Czy to dobry pomysł?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Czy warto kisić ogórki w plastikowych butelkach?
fot. Adobe stock

Kiszenie ogórków w plastiku - modne i wygodne

Zalety kiszenia ogórków w plastikowej butelce:
  • wygoda i oszczędność miejsca
  • trwałość, wysoka szczelność
  • cena.
Kiszenie ogórków w plastikowych butelkach stało się ostatnio bardzo modne. Praktycznie każdy z nas kupuje napoje w butelkach typu PET, są to głównie woda, mleko, soki. Dlatego też nie ponosząc dodatkowego kosztu w postaci zakupu słoików, chętnie wykorzystujemy butelki, które mamy pod ręką.

Ogórki kiszone w plastikowych butelkach praktycznie nie ulegają zepsuciu. Tutaj raczej nie ma ryzyka niedomkniętego wieczka, na jakie wskazują osoby kiszące tradycyjnie, w szkle. Plastikowa zakrętka pozostaje szczelna.

Do kiszenia najczęściej wybiera się butelki po mleku, ponieważ mają szerszą szyjkę, dzięki czemu zmieszczą się w niej także te nieco większe ogórki.

Zobacz: 6 błędów w kiszeniu ogórków

Dlaczego kiszenie ogórków w plastiku to zły pomysł?


Może się wydawać, że kiszenie ogórków w butelkach po mleku czy wodzie ma same zalety, jednak stanowczo przed tym przestrzegam. Dlaczego? Otóż jest to wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia.

Tak naprawdę już samo picie wody prosto z plastikowej butelki nie należy do zdrowych wyborów, tym gorzej, jeśli taką butelkę wystawimy na działanie promieni słonecznych. Butelki plastikowe typu PET (czyli te, w których zazwyczaj kupujemy wodę) zawierają politereftalan etylenu, nie wolno wykorzystywać ich ponownie

Podczas mycia butelki, do jej wnętrza dostają się bakterie, które namnażają się bardzo szybko. Cokolwiek postanowisz w niej umieścić, niezależnie od tego czy będzie to woda czy właśnie kiszone ogórki, ryzykujesz zatrucie.

Związki chemiczne obecne w butelkach tego typu mogą negatywnie oddziaływać na układ hormonalny, a wydzielanie szkodliwych substancji wzmaga m.in. wysoka temperatura (najczęściej w przepisach znajdziemy instrukcję, aby ogórki w butelkach zalewać ciepłą zalewą). Obecny w plastiku bisfenol A działa podobnie jak estragon: może powodować otyłość, zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, powodować zaburzenia płodności. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci.

Nietrudno wywnioskować, że podobny proces będzie zachodził na skutek fermentacji i pod wpływem wydzielanych kwasów.

Czy istnieją bezpieczne do kiszenia plastikowe butelki?


Opakowania wykonane z tworzyw sztucznych posiadają specjalne oznaczenia, zazwyczaj są one umieszczone na spodzie butelki. To stamtąd możesz dowiedzieć się, czy jest to klasyczna butelka typu PET o symbolu 1 (najgorszy wybór!) czy np. HDPE z cyfrą 2, który jest najbezpieczniejszym spośród innych plastikowych opakowań. To właśnie w opakowaniach HDPE sprzedaje się m.in. zmywacz do paznokci (więc musi być trwałe i odporne).

Symbole obecne na spodzie plastikowych butelek:

Butelka typu PET            Butelka typu HDPE


Jeśli więc koniecznie chcesz wykorzystać do kiszenia butelki po napojach, nigdy nie wybieraj butelek typu PET. Rekomenduję, by wybierać mniejsze zło - butelki HDPE, które zaczynają się pojawiać głównie na dziale z nabiałem (do pakowania kefiru, jogurtu, maślanki).

Wciąż jednak najlepszym wyborem jest wybór najprostszy, a więc zdecydowanie najlepiej wybrać po prostu klasyczny, szklany słoik. W końcu pokrywkę, która być może zdążyła się odkształcić, warto po prostu wymienić na nową.

Przeczytaj: Ile soli do kiszenia ogórków?