Ile soli do ogórków kiszonych?

Ogórki kiszone uzyskuje się poprzez zalanie świeżych warzyw zalewą z 1-1,5 łyżki soli na 1 l płynu. Całość odstawia się na kilka tygodni.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Ile soli do ogórków kiszonych?
fot. Fotolia
Ogórki kiszone dodajemy do szeregu potraw. Znakomicie dopełniają smak tradycyjnej sałatki jarzynowej, świetnie sprawdzają się do imprezowych koreczków oraz jako najprostszy dodatek do obiadu. Ich wyrazisty, kwaśny smak, sprawdzi się także w kanapkach. Aby jednak uzyskać idealny efekt, trzeba dobrać odpowiednie składniki. Podstawowym jest sól – jakiej użyć?

Jaka sól do kiszenia ogórków?


Proces kiszenia ogórków przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku ogórków małosolnych. Jedyną różnicą jest ilość użytej soli i czas kiszenia. Jeśli chodzi o rodzaj - tutaj nic się nie zmienia. Do wyboru mamy:
  • Sól kuchenna - najczęściej stosowana, ogólnodostępna.
  • Sól morska - posiada grubsze kryształy i teoretycznie - więcej minerałów.
  • Sól himalajska - posiada charakterystyczny lekko różowy kolor.
  • Sól smakowa (np. czosnkowa) - nada ogórkom wyrazistego smaku. Wykorzystując ją, warto zrezygnować z niektórych dodatków, np. czosnku.

Ile soli do ogórków?


Do kiszonych ogórków zaleca się wykorzystanie ok. 1 łyżki soli, choć niektórzy preferują 1,5 łyżki na każdy litr zalewy. Sam proces kiszenia nie jest skomplikowany – świeże ogórki układamy w słoikach i zalewamy gorącym płynem (wodą z solą i dodatkami, np. baldachimami kopru, czosnkiem, chrzanem czy korą z dębu). Słoiki zakręcamy i odstawiamy na kilka tygodni. Ponoć im dłużej – tym lepiej.

Jaka woda do kiszenia ogórków?


Do kiszenia ogórków najlepiej wykorzystać zwykłą przegotowaną wodę. Niektórzy sięgają również  po wodę mineralną. Tak naprawdę można użyć dowolnego rodzaju – o wiele ważniejsze jest, by słoiki były porządnie wyparzone, by nie wdała się pleśń.