Gdzie nie wolno kupować grzybów?

Sama nie znasz się grzybach, ale ufasz osobom handlującym przy lasach? Zobacz, kto może sprzedawać grzyby i od kogo bezpiecznie je kupić.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
 Gdzie nie wolno kupować grzybów?
fot. Adobe stock

Gdzie możesz kupić świeże grzyby?

Bezpieczne punkty sprzedaży grzybów:
  • sklepy,
  • targowiska,
  • bazary.
Ale uwaga: sprzedawca musi posiadać specjalny atest wystawiony przez klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcę. Jeśli chcesz kupić grzyby suszone, taki atest może wystawić wyłącznie grzyboznawca.

Jak wygląda taki atest? Musi posiadać pieczątkę i podpis klasyfikatora lub grzyboznawczy oraz widoczną datę wystawienia dokumentu. Co ważne, każdy sprzedawany gatunek grzyba musi mieć wystawiony odrębny atest. 

Brak atestu nie tylko naraża cię na niebezpieczeństwo zakupu grzybów trujących, lecz także tych nieświeżych czy pełnych pasożytów. Pamiętaj, że możesz zatruć się także grzybami jadalnymi - np. tymi, które były nieodpowiednio przechowywane.

Oto 5 mitów na temat grzybów. Sprawdź, czy też je powtarzasz!

Czy kupować grzyby przy drodze?

Wielu grzybiarzy w sezonie grzybowym sprzedaje swoje zbiory przy drodze. Zazwyczaj są to świeżo zebrane okazy, jednak jeśli twoja znajomość grzybów jest na niskim poziomie, nie ufaj. Jeśli już kupiłaś grzyby, możesz je zawieźć do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (powinna być w każdym powiecie) i poprosić o sprawdzenie kupionych grzybów.

Aby nie jechać na darmo, warto wcześniej zadzwonić i spytać o termin, w którym klasyfikator bądź grzyboznawca będzie dostępny. W punkcie sanepidu sprawdzisz także grzyby zebrane przez siebie.

Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak przydrożny handel grzybami jest nielegalny, tak samo jak sprzedaż grzybów bez atestu.

Masz zapas grzybów leśnych? Dowiedz się jak wybrać dobrą suszarkę do grzybów!