Czym przyprawić wołowinę?

  • 3

Zestaw ziół do mięsa wołowego. Sprawdźcie czym przyprawić wołowinę.

         
ocena: 3/5 głosów: 4
Czym przyprawić wołowinę?

Do każdego dania i każdego mięsa pasują określone przyprawy. I tak do przyprawienia wołowiny warto użyć pieprzu czarnego, natki pietruszki. Można użyć także chili jeśli - lubimy dania na ostro. Pasuje również czosnek, kminek, oregano, jałowiec, majeranek i rozmaryn, jest więc w czym wybierać.

Wołowina jedno z najważniejszych mięs w kuchni amerykańskiej, a także europejskiej. Najpopularniejszymi daniami z wołowinysteki, hamburgery, pieczeń, gulasze. Aby wołowina była smaczna należy posolić ją dopiero po pieczeniu.

Bardzo popularnym daniem z wołowiny jest tatar. Podaje się go najczęściej z jajkiem i cebulą i przyprawia pieprzem. Można także pokroić ogórek konserwowy bądź kiszony - z oboma smakuje wyśmienicie. Tatar wołowy można kupić bez problemu w sklepie, gotowy. Dla tych, którzy chcieliby  jednak zrobić go samodzielnie, wystarczy  kupić najlepiej surową polędwicę  wołową lub ligawę. Następnie trzeba mięso dokładnie umyć wodą. Można je posiekać na drobne kawałki bądź przemielić w maszynce do mięsa. I podawać wedle uznania!

Wołowina                            
Zdjęcie: Fotolia

Z czym można jeszcze jeść wołowinę? To mięso, które tworzy tak wyśmienite połączenia smakowe, że warto je poznać. Dlatego też wołowina jest mięsem cenionym na całym świecie.  Oprócz wymienionych wyżej dodatków wołowina wspaniale komponuje się także z limonką, cukinią, chrzanem, gruszkami czy nawet pomarańczą. Ważnymi przyprawami, które nadadzą wołowinie niepowtarzalnego smaku, są: anyż, min rzymski, goździki oraz laski cynamonu.
 
Na co zwracać uwagę, kiedy kupuje się wołowinę? Ważne jest aby kupować wołowinę dojrzałą. Co to znaczy? Takie mięso jest zwyczajnie smaczniejsze, a człowiek dużo  łatwiej ją przyswaja. Należy pamiętać, kupując mięso wołowe, że nie może ono mieć przebarwień - od takich kawałków mięsa trzeba się trzymać z daleka. Trzeba również pamiętać, że wołowina ma zapach, który nie dla każdego może być przyjemny. A mianowicie ma metaliczny zapach. Mięso przed kupieniem najlepiej dobrze obejrzeć, sprawdzić jak pachnie i dopiero wtedy zdecydować się bądź nie na zakup. 
 
Co jeszcze należy pamiętaj, kiedy przyrządza się wołowinę? Aby nie rozbijać mięsa. Najpierw kroi się ją na drobne kawałeczki, a następnie smażyć na suchej, rozgrzanej patelni. Smażenie odbywa się na zasadzie: 20 dag mięsa - 20 minut. Następnie pieczemy bądź dusimy wołowinę - czas zależy od grubości kawałka, zazwyczaj to połowa wagi mięsa. Czyli: 60 dag to 30 minut smażenia. 

Wołowina
Zdjęcie: Fotolia
 
Wołowinę smażymy jak chcemy, to znaczy: krwisto, średnio, smażyć możemy również tak, aby mięso było mocno wysmażone. Stopień wysmażenia zależy od czasu przebywania mięsa na patelni. Najlepsze kawałki do pieczenia to łopatka i udziec. Natomiast do grillowania najlepiej nadaje się polędwica, rostbef, karkówka i żeberka. Do gotowania nadaje się zdecydowanie łopatka, antrykot, mostek czy kark. Mięso wołowe bardzo dobrze nadaje się do marynowania, jeżeli odpowiednio je pokroimy. Zyskuje wtedy wspaniały aromat. I podpowiedź: mięso należy kroić wzdłuż włókien. Tak pokrojone szybko wchłonie marynatę.
 
Dania z wołowiny stanowią zatem pomysł na wykwintny i syty obiad. Wołowina posiada niepowtarzalny, zdecydowany smal. Można z niej przygotować dania, którymi na pewni zaskoczysz rodzinę i znajomych. Wołowinę należy jeść dość często, ale oczywiście nie można przesadzać.
 
Warto także wspomnieć o tym, że wołowina to mięso, które należy zdecydowanie do najbardziej wartościowych pod względem wartości odżywczych. Mięso to zawiera bardzo dużo białka i stanowi główne źródło witaminy B12 oraz innych witamin B1 oraz B6, które to nie występują w produktach roślinnych. Ponadto wołowina to mięso średnio kaloryczne. Co to oznacza? Jej wartość kaloryczna zależy od tego ile jest w niej tłuszczu. W dobry sposób przyrządzona wołowina to mięso średniokaloryczne, które bogate jest w duże ilości pełnowartościowego białka. Człowiek takie białko bardzo szybko przyswaja. Wołowina zawiera także dużo fosforu i żelaza.