Kilka sposobów na zagęszczenie zupy:
Przygotowujemy ją z tłuszczu oraz mąki. Jest jednak bardzo tucząca, więc lepiej stosować zdrowsze metody.
Śmietana
Odpowiednią ilość śmietany należy wymieszać z niewielką ilością mąki, a następnie zahartować kilkoma łyżkami gorącej zupy. Na koniec - wlać do zupy mieszając całość. Można użyć nawet chudej śmietany - mąka zabezpieczy ją przed zważeniem się.
Mąka
Odpowiednią ilość mąki należy wymieszać dokładnie z wodą, rozcierając wszystkie grudki, a następnie powstałą zawiesinę powoli wlać do gotującej się zupy, cały czas mieszając. Zupę należy jeszcze później chwilę pogotować.
Zmiksowane warzywa
Część warzyw z zupy należy wyjąć łyżką cedzakową, zmiksować na gładką masę i dodać do zupy.
Jajko
Żółtko jajka należy rozbełtać z chudą śmietaną i wlać do gorącej zupy. Nie należy jej jednak już później zagotowywać, ponieważ spowoduje to ścięcie się jajka i powstanie nieapetycznych grudek.
Kaszka manna
Do zupy należy dodać 2-3 łyżki kaszki manny lub kaszki kukurydzianej i pogotować przez chwilę.
Puree ziemniaczane
2-3 łyżki gotowego puree ziemniaczanego z proszku należy wsypać do zupy i chwile pogotować, aby zgęstniała. Jeśli przygotowujemy zupę jarzynową i nie zostanie ona w całości zjedzona, dobrze jest zmiksować ją, podzielić na porcje i zamrozić w plastikowych pojemniczkach. Będziemy mieli wówczas doskonały zagęstnik do zup i sosów pod ręką w każdej chwili.
Zupy to łatwe do przygotowania dania, pożywne i smaczne. Niewątpliwie zupy należą do tradycyjnych dań polskich, które przygotowywane są z dostępnych warzyw, gotowane na mięsie bądź bez niego. Osoby, które chciałyby przygotować lekkostrawną zupę muszą zrezygnować z przyprawiania jej na przykład zasmażką. Które sposoby powinniśmy wtedy wykorzystać? Metodę zaprawiania zupy mąką pszenną lub ziemniaczaną. Kolejny to dodanie do zupy przetartych i ugotowanych ziemniaków - zupa staje się wtedy na pewno bardziej sycąca i aksamitna. I oczywiście należy ją zaprawić śmietaną bądź też śmietaną roztrzepaną z żółtkiem.
Warto pamiętać, że zagęszczanie zup jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na ostateczny ich smak praz charakter.
Kiedy zagęszcza się zupę śmietaną bardzo ważne jest, aby śmietana się nie zważyła.
Zupę można zagęszczać także produktami zbożowymi. Te produkty to kasza manna, mąka kukurydziana, ziemniaczana bądź sojowa, ryżowa czy gryczana. Zupę zagęścić można także, używając do tego płatków jaglanych. Przepis jest ogólnie ten sam: trzeba wymieszać w miseczce bądź kubku mąkę czy kaszkę z ciepłą wodą.
Dobrym sposobem na zagęszczenie zupy jest także dodanie do niej puszki fasolki - białej lub czerwonej. Należy dodać ją zaraz na początku, ona się wtedy rozgotuje i naturalnie zagęści zupę.
Kolejny sposób to dodanie do zupy pieczywa chrupkiego, najlepiej kukurydzianego bądź po prostu chrupek kukurydzianych. Rozgotują się i zupa będzie wtedy zagęszczona. Oprócz tego pieczywa można do zupy dodać także drobno pokruszony chleb. Minus jest taki, że zupę trzeba wtedy przecedzić, by nie były wyczuwalne kawałki chleba. Niestety, znacznie to utrudnia sytuację, kiedy w zupie są na przykład ziemniaki bądź innego tego typu warzywa.
Czasami - choć to zależy od rodzaju zupy - może się zagęścić sama. Wystarczy zostawić ją, aby gotowała się na małym ogniu, wtedy jej część wyparuje, a zupa będzie zagęszczona.
Oczywiście to tylko niektóre z wielu sposób na zagęszczanie zup. Istnieje wiele innych, na przykład niektórzy zagęszczają zupę serkiem topionym lub jogurtem naturalnym. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jaki smak zupy nasz interesuje. Należy pamiętać, że zagęszczenie zupy zmienia trochę jej smak, a wybór zagęstnika odgrywa tutaj naprawdę znaczącą rolę.
Nie ulega jednak wątpliwości, że najzdrowsze zupy to takie, których nie zagęszcza się w żaden sposób. Dla osób, które są na diecie najlepsza jest zupa bez żadnych zagęstników.
jarek-energy
Gość
Gość
elutka
Gość
Gość
Gość
balbinos
Blendi