Degustacja szkockiej whisky

Degustacja whisky jest niezwykle fascynującą przygodą - sztuką wydobywania detali kolorystycznych, walorów zapachowych i smakowych.

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Degustacja szkockiej whisky
Warto znać podstawowe zasady kosztowania szkockiej whisky.

Krok 1. – przygotowania

Miłośnicy whisky kładą szczególny nacisk na sposób degustacji. Na początku należy zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w którym odbędzie się degustacja. Przede wszystkim powinno być ono wolne od wszelkich innych zapachów. Kolejnym etapem jest wybór właściwego szkła. Do degustacji whisky najlepsze są przeźroczyste kieliszki w kształcie tulipana, gdyż ułatwiają one rozpoznanie największej ilości aromatów. Whisky można też pić w kryształowej szklance typu literatka z grubego szkła, z charakterystycznymi nacięciami (szerokie dno i grube szkło nie dopuszczają do zbyt szybkiego ogrzania whisky). Whisky uważana jest za bardzo szlachetny trunek, dlatego powinno się ją spożywać w temperaturze pokojowej, bez lodu. Część znawców poleca dodanie niewielkiej ilości niegazowanej wody mineralnej, gdyż pomaga ona w wydobyciu wszystkich aromatów.

Krok 2. - kolor

Kiedy wszystko jest już gotowe, można przystąpić do pierwszego etapu degustacji, w którym najważniejsza jest barwa whisky. Najpierw tuż po nalaniu trunku do kieliszka, należy zostawić go na kilkanaście minut. Obserwacja barwy whisky pozwala na określenie rodzaju beczki, w której dojrzewał alkohol i jego wiek. Wieloletnią whisky poznamy po cienkich strugach, spływających wolno po ściankach naczynia. Whisky Dewar’s ma głęboki, intensywny bursztynowy kolor ze złotymi odcieniami. Okres jej składowania wynosi 12 lat i używa się do niego drewnianych beczek, w których wcześniej przechowywano sherry lub burbon.

Krok 3. - zapach

Kolejnym krokiem do poznania tajemnic, które skrywa whisky, jest rozpoznanie jej aromatu. Najpierw zgłębiamy czystą formę. Po zakołysaniu kieliszkiem delikatnie wąchamy trunek. Silna woń alkoholu świadczy o tym, że mamy do czynienia z tzw. Cask strenght whisky. Następnie dolewamy wody i ponownie wąchamy. Nos należy utrzymywać tuż nad powierzchnią kieliszka, robiąc powolny, długi wdech. Czynność tę powtarza się po chwili odpoczynku w celu zobiektywizowania wrażeń.

Krok 4. - smak

Gdy już zbadamy kolor i zapach wybranego alkoholu, możemy przejść w końcu do najbardziej oczekiwanego momentu degustacji. Niewątpliwie punktem kulminacyjnym całej ceremonii jest kosztowanie. Mocząc lekko usta w trunku, obserwujemy pierwsze wrażenia smakowe. Następnie bierzemy niewielki łyk i analizujemy zmiany jakie pojawiają się wraz z powolnym przełykaniem. Whisky Dewar’s ma łagodny i subtelny smak z lekkim posmakiem wrzosu i dymu, przeplatany owocową kompozycją. Etap poznawania palety trunku jest decydujący dla opinii końcowej na jego temat. Smak alkoholi odgrywa główną rolę w Blind Taste Tests (Ślepe testy), które polegają na wyborze najlepszego napoju wyłącznie na podstawie smaku, bez wiedzy o tym który smak jest przyporządkowany do konkretnej marki.


Krok 5. - finisz

Degustacje kończy etap określany jako finisz. Składają się na niego wrażenia, jakie towarzyszą nam tuż po przełknięciu trunku. Znaczenie ma tu długość utrzymywania się posmaku whisky w ustach. Jeśli smaki znikają szybko oznacza to, że degustowany alkohol nie był z najwyższej półki. Jeśli zaś nasze receptory smakowe wyczuwają poszczególne aromaty przez dłuższy czas, możemy śmiało stwierdzić, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Degustacja whisky to uroczysta ceremonia zgłębiania tajemnic i sekretów najlepszych trunków świata. Dostojna oprawa zewnętrzna, savoir vivre jej towarzyszący i niesamowite wrażenia zmysłowe, nadają temu zdarzeniu niepowtarzalną formę i pozwalają na zapomnienie się w świecie whisky.