Dieta Atkinsa - zalety i wady

  • 2

Niskowęglowodanowa dieta Atkinsa jest bardzo znana na całym świecie. Podbiła Hollywood i ponoć nawet Kim Kardashian skusiła się na przepisy podyktowane zasadami diety dr Atkinsa. Na czym polega ta metoda odchudzania i jak osiągnąć sukces? Zobacz!

         
ocena: 4/5 głosów: 7
Dieta Atkinsa - zalety i wady
fot. Fotolia
Bezwzględna eliminacja węglowodanów

Dr Atkins swoją dietę oparł na twierdzeniu, że wszelka nadwaga bierze się właśnie z węglowodanów, dlatego wszyscy Ci, którzy pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy muszą je wyeliminować na korzyść białka i tłuszczy. Stworzony na początku lat 70 system ma obecnie wielu przeciwników, ponieważ tak restrykcyjne podejście do elementów posiłków sprawia, że do organizmu nie są dostarczane wszystkie niezbędne składniki tak jak choćby nawet witaminy.

Dzięki ograniczeniu węglowodanów w naszych posiłkach dochodzi do lekkiego zakwaszenia krwi, nie czujemy się głodni i przestrzegając zasad możemy pozbyć się nawet 5 kg miesięcznie.

Fazy diety Atkinsa

Każdy z etapów trwa 14 dni. W pierwszym cyklu ograniczamy węglowodany do minimum i możemy ich spożyć zaledwie 20 g na dzień. Pieczywo, produkty mleczne czy warzywa oraz owoce zawierające skrobię muszą pójść w odstawkę. Po takim przygotowaniu ciała do walki ze zbędnymi kilogramami przechodzimy do 2 etapu czyli diety właściwej: dopuszczalne jest 50 g węglowodanów na 24h. Owoce i warzywa również mogą urozmaicić nasze dania, menu jest ciekawsze i atrakcyjniejsze dla ludzi żyjących intensywnie. 3 faza polega na zestawieniu ze sobą dań bogatych w białko i tłuszcze. Dziennie spożywamy 5 posiłków z czego 2 z nich mają formę lekkiej przekąski.

Do głównych wad diety Atkinsa zalicza się spożywanie zbyt wielu posiłków obfitujących w tłuszcze nasycone co wpływa na pracę naszego serca oraz układu krążenia. Zarzutem jest także nieprawidłowe zbilansowanie diety, pozbawienie jej wielu owoców czy warzyw bogatych w cenne minerały.

Ulegacie modom zza granicy w kwestii odchudzania? Co sądzicie o takich obciążających metodach odżywiania?