Catering dietetyczny - za czy przeciw? Okiem dietetyka

  • 2

Schudnąć? Czemu nie! Rozsądnie? Oczywiście! Jak? Zbilansowana dieta, 5 posiłków dziennie, sezonowe produkty… Tak, tylko kto to wszystko przygotuje!?

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Catering dietetyczny - za czy przeciw? Okiem dietetyka
fot. Fotolia

Taki dialog, sami ze sobą, bardzo często prowadzą w umyśle moi Pacjenci (jesteśmy w gabinecie u dietetyka). Zaraz potem słyszę zaczepne "Pani Basiu, a może Pani mi to wszystko przygotuje i poda?" Chętnie, tylko spakuję walizkę…

W takiej sytuacji część moich podopiecznych decyduje się na coraz popularniejszą usługę cateringu dietetycznego. Gotowe posiłki dostarczane o ustalonej porze, na konkretny adres - szybko, miło i przyjemnie, ale czy na pewno?

W tym artykule podpowiem Wam, na co zwrócić uwagę wybierając catering, dla kogo jest to dobre rozwiązanie oraz kiedy warto je zastosować, jakie ma wady i zalety - to wszystko okiem dietetyka, ale także na bazie doświadczeń wielu Pacjentów.


Wybór firmy cateringowej

Jak wygląda ankieta wstępna?
Catering dietetyczny to usługa o charakterze zdrowotnym i w związku z tym decyzja o wyborze odpowiedniego programu, czy też wartości kalorycznej jadłospisów nie może w 100% należeć do Ciebie.

Dobra firma cateringowa powinna rozpocząć współpracę od obszernej ankiety wstępnej, na podstawie której dietetyk dobiera najlepsze rozwiązanie. Duży plus za możliwość mailowego kontaktu z dietetykiem w razie pytań związanych z menu.

W jakich warunkach przygotowywane są dania?
W trakcie rozmowy telefonicznej warto zapytać o stosowane systemy jakości. Obszerną kontrolę bezpieczeństwa zapewnia tzw. system HACCP, który skupia się na analizie zagrożeń i wyznaczaniu krytycznych punktów w trakcie produkcji.

Czy firma dysponuje samochodem chłodnią?
Nieważne, czy jest zima czy lato - samochód z chłodnią powinien być obowiązkowym wyposażeniem dobrej firmy cateringowej, nawet jeśli dania rozwożone są tylko w obrębie jednego miasta. Należy to sprawdzić przed podjęciem decyzji o wyborze cateringu, bo zatrucia pokarmowe potrafią być bardzo poważne w skutkach.


Plusy

Zróżnicowane, sezonowe dania.
Firmy cateringowe gotują dużo, starają się też gotować tanio, w związku z tym dania są przeważnie urozmaicone i przygotowywane z sezonowych produktów.

Wolna utrata masy ciała, obkurczenie żołądka.
Dobrze dobrany program opieki cateringowej jest w stanie zapewnić powolny, rozsądny spadek masy ciała poprzez regularne i urozmaicone posiłki. To dobre rozwiązanie, gdy zaczynasz odchudzanie i dopiero obkurczasz żołądek.
Po najtrudniejszych, pierwszych 2-4 tygodniach łatwiej będzie samodzielnie kontynuować przygotowywanie dań, bo głód nie będzie już tak intensywny.

Rozwiązanie na delegację, wyjazd, intensywny czas w pracy.
Catering to świetne rozwiązanie na kilka dni czy tygodni intensywnej pracy, kiedy trzeba wyjechać w delegację lub zamknąć bardzo ważny projekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wraz z zakończeniem zadania/podróży nie odkryjemy dodatkowych kilogramów wynikających z przypadkowego, "śmieciowego" jedzenia w biegu.

kobieta, sałatka, biuro

Minusy

Nie uczy organizacji posiłków.
Catering nie jest dobrym rozwiązaniem na stałe, bo nie uczy planowania i organizacji żywienia. Nie można przecież przez kilka lat żywić się wyłącznie posiłkami z firmy cateringowej.

Przychodzi taki moment, kiedy samemu trzeba podjąć trud przygotowywania dań. Catering na początku odchudzania pomaga uregulować pory posiłków i obkurczyć żołądek, ale jest tylko rozwiązaniem czasowym i nie zdejmuje z nas "ciężaru" zmiany nawyków żywieniowych.

Uwaga na alergie, nietolerancje i inne schorzenia dietozależne (np. cukrzyca).
Coraz więcej firm cateringowych oferuje diety bezglutenowe czy dostosowane do alergii pokarmowej. Jednak ryzyko zanieczyszczenia jest dość duże i szczególnie dla alergików oraz osób z celiakią może być niebezpieczne.

Według mnie z tego typu usług nie powinni także korzystać cukrzycy typu I, gdzie stężenie glukozy we krwi jest bezpośrednio zależne od tego, co i w jakiej ilości zostało zjedzone. Rzetelna firma cateringowa już na początku współpracy powinna poinformować klienta o przeciwwskazaniach.

"Wybredni" nie najedzą się
Jeśli należysz do tej grupy osób, która wielu produktów nie lubi, nie jada, ma specyficzne upodobania kulinarne to catering dietetyczny po prostu nie jest dla Ciebie. Niektóre firmy dopuszczają wykluczenie 1-2 produktów ze względu na preferencje ale w rzeczywistości często jest to tylko deklaracja.

Cena
Catering dietetyczny jest drogi! Każde dodatkowe życzenie, zróżnicowanie diety np. ze względu na alergię pokarmową czy wegetarianizm dodatkowo powiększa koszty. Nie każdego na to stać.

Podgrzewanie i plastikowe opakowania
Dania cateringu dietetycznego przywożone są rano, a potem trzeba je podgrzewać. Są osoby, które niechętnie jadają dania odgrzewane, szczególnie przy użyciu mikrofalówki. Problemem są także opakowania plastikowe, foliowe.

Unikaj firm, które pakują żywność w pudełka wytworzone z PCW(PCV) - polichlorku winylu oraz PS - polistyrenu (styrodur), są to substancje o toksycznym działaniu na organizm. Pytaj o to konsultanta!

Dojadanie + apetyt na inne produkty
Moi Pacjenci dzielą się na dwa typy. Do pierwszego zaliczają się Ci, którzy lubią mieć narzucone jadłospisy i to pozwala im utrzymywać się w ryzach. Druga grupa to osoby, które nie chcą ograniczeń i gdy tylko mają zasugerowane, co jeść, od razu pojawia się chęć na coś zupełnie innego.

Łatwo się domyśleć, że drugi typ stosując catering dietetyczny będzie dojadał dodatkowe produkty lub spożywał dwa obiady, bo "coś za mną chodzi". Wśród osób stosujących catering często pojawia się także opinia, że po kilku tygodniach wszystko zaczyna smakować podobnie, co może wynikać z podobnego sposobu przyprawiania.


Teraz czas na decyzję! Bez względu na to jaka będzie, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Przed ostatecznym wyborem dobrze jest wyodrębnić 3-4 firmy i telefonicznie zadać wszystkie nurtujące pytania. Chęć pomocy i otwartość w udzielaniu informacji to niezbędny element dobrej współpracy z firmą cateringową.

Autorem publikacji jest dietetyk Barbara Dąbrowska-Górska. Więcej, w tym wiele przepisów, porad i ciekawostek znajdziecie na blogu Lunchblog, zapraszamy!


                                    lunchblog


Dowiedz się więcej na temat cateringu dietetycznego >>>