Dieta pięciu przemian - dowiedz się o niej więcej!

  • 1

Według chińskiej filozofii dysponujemy pięcioma smakami, które utożsamiane są z żywiołami. Ich symbole to drzewo, ziemia, metal, ogień i woda. Dieta, którą dziś opisujemy dotyka wschodniej kultury, jest przy tym skuteczna, smaczna i nie wymaga liczenia kalorii z kalkulatorem w ręku. Skuszeni? Zapraszamy do czytania.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Dieta pięciu przemian - dowiedz się o niej więcej!
fot. Fotolia
Co możemy jeść na diecie pięciu przemian

Tak jak w nazwie samej diety, tak w jej menu odnajdujemy kombinacje ciekawych smaków. Wyróżniamy ich również 5. Są to po kolei: kwaśny, słodki, słony, ostry i gorzki. Pod te kategorii przypisuje się poszczególne produkty, które można ze sobą zestawiać.

Przykładem gorzkich składników jest np. kasza gryczana, bazylia oraz orzechy włoskie. Do słodkich zaliczamy owoce, jaja oraz miód. Przykładem ostrego smaku jest czosnek albo cebula. Kwaśny posmak symbolizuje mąka, pomidor oraz kefir czy jogurt. Produkty słone to np. wędlina czy surowa woda. Całkowicie zakazane są słodycze, tłuszcze zwierzęce oraz mleko. Natomiast zaleca się spożywanie chudego mięsa, ryb, zielonej herbaty oraz oliwy z oliwek.

Skuteczność diety 5 przemian

Medycyna chińska jest znana na całym świecie i szeroko stosowana już od ponad 3 tysięcy lat. Praktycy diety pięciu smaków chwalą ten system dietetyczny i mówią nawet o 4 kg ubytku wagi w pierwszym tygodniu odchudzania. Potem spadki są coraz mniejsze, bardziej uregulowana - średnio chudniemy ok. 3 kg miesięcznie.

Głównym celem diety 5 przemian jest wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, odpowiednie dobieranie produktów spożywczych oraz wypracowanie balansu pomiędzy stanem fizycznym, a psychicznym. Wyznawcy chińskiej dietetyki mówią, że przebywając na tej diecie odnaleźli potrzebny w codziennej bieganinie spokój, a przy tym czują się pełnosprawni fizycznie, mają ochotę na dodatkowe aktywności i są po prostu bardziej sprawni.

Jeżeli odpowiada Wam taki system żywieniowy to zapraszamy do zapoznania się z dietetycznymi przepisami. Chudnij i zachowaj równowagę między duszą, a ciałem. Powodzenia!