Dlaczego warto jeść... kwiaty?

  • 2

Cieszą oko w wazonie, ale znajdzie się dla nich także miejsce… na talerzu. Kwiaty czarnego bzu, stokrotki, nasturcji, nagietka czy mniszka świetnie smakują, a do tego wzbogacają menu w witaminy, przyspieszają przemianę materii, usprawniają trawienie i pracę wątroby.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Dlaczego warto jeść... kwiaty?
fot. fotolia
Nikogo nie dziwi kwiat kalafiora, brokuła czy karczocha na talerzu. Ale do jedzenia nadaje się też wiele innych – tych bardziej ozdobnych. Zbierajmy je łąkach, (oczywiście z dala od ruchliwych dróg i dużych miast), a także w ogródkach czy z balkonowych skrzynek.

Jadalne kwiaty można też kupić w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Większość z nich, np. stokrotki, bratki i płatki róż to idealna dekoracja ciast i deserów. Inne doskonale nadają się do sałatek, tak, jak nasturcja w smaku przypominająca rzeżuchę. Kwiaty nagietka barwią sosy, ryż, masło oraz sery, ogórecznika lekarskiego mogą zastąpić ogórki, zaś baldachy czarnego bzu czy kiście akacji świetnie smakują po usmażeniu w cieście naleśnikowym.

Ale uwaga! Alergicy i osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym powinny na początek posmakować odrobinę płatków, dokładnie oczyszczonych z pyłku (to białko, które wywołuje uczulenia) lub zjeść przetworzone kwiaty, np. konfiturę z płatków róż. Z czasem, gdy przywykną do nowych produktów, mogą wypróbować sałatki z surowymi płatkami, np. nasturcji, czy stokrotek.

Przedstawiamy 5 roślin o największych właściwościach zdrowotnych.

Mniszek na stres
Jedzenie dań z kwiatami mniszka warto polecić osobom żyjącym w ciągłym pośpiechu. Żółte płatki mają sporo witamin z grupy B wspomagających działanie układu nerwowego oraz łagodzących objawy stresu. Dostarczają też witaminy C i beta-karotenu – przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki powstające się w organizmie pod wpływem napięcia.

 
Fot. Fotolia

Stokrotka oczyści
W medycynie ludowej stokrotkę uznaje się za ziele „czyszczące krew”. Zawarte w niej substancje pomagają usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, a dzięki temu wspomagają pracę wątroby. Napar z kwiatów pomaga też chronić stawy, bo oczyszcza krew m.in. ze niekorzystnego dla nich nadmiaru kwasu moczowego.

Bez na trawienie
Substancje zawarte w kwiatach czarnego bzu wspomagają pracę przewodu pokarmowego. Działają lekko przeczyszczająco i regulują perystaltykę jelit. Pomagają łagodzić bóle brzucha, stany zapalne jelit i błony śluzowej żołądka oraz wzdęcia i zgagę. Przynoszą ulgę przy uporczywych zaparciach.

Akacja na nerki
Aromatyczne kwiaty akacji działają, moczopędnie, żółciopędnie, rozkurczowo i uspokajająco. Mają sporo robininy – substancji usprawniającej pracę nerek, która zwiększa ilość wydalanego moczu i zapobiega obrzękom. Kwiaty akacji zaleca się także przy zaburzeniach przepływu żółci do dwunastnicy oraz skurczach dróg żółciowych.

Nasturcją w raka
Pomarańczowe płatki nasturcji o lekko pikantnym smaku to bogate źródło glukozynolanów oraz mirozynazy. Substancje te działają dezynfekująco na układ moczowy i pokarmowy, mają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Przypisuje się im także właściwości przeciwnowotworowe.