Domowe wino – poradnik – wady wina

Nie wszystkie domowe wina udają się znakomicie. Zdarza się czasem, że nasze trunki psują i nie smakują tak, jak powinny. Zobacz, jak radzić sobie z wadami wina.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Domowe wino – poradnik – wady wina

Czym są wady, a czym choroby wina?

O chorobach wina mówimy wtedy, gdy do naszego trunku dostaną się bakterię, grzyby, lub inne mikroorganizmy, które powodują jego zepsucie. Choroby wina są bardzo trudne w leczeniu i znacznie łatwiej im zapobiegać, niż je usuwać. Wady zaś wynikają przeważnie z błędów samego winiarza popełnionych na etapie produkcji (np. zbyt mało składników) i mogą być przez niego usunięte.

Wady wina

Brak klarowności

Z wadą tą mamy do czynienia, gdy gotowe już wino wykazuje oznaki zmętnienia, jest nieprzejrzyste, bardzo matowe, a nawet mleczne. Większość trunków klaruje się sama, więc jeśli jeszcze nie zabutelkowaliśmy naszych wyrobów warto, po prostu poczekać. Jeśli wino nie klaruje się przez dłuższy czas, należy użyć środka klarującego. Kupimy go w każdym sklepie winiarskim. Jeżeli zmętnienie pojawi się w zamkniętych butelkach, należy pozostawić je w pozycji pionowej na kilka tygodni, następnie otworzyć i ostrożnie przelać, tak, aby odseparować wino od osadu.

Zbyt mała moc wina

Jeżeli cały cukier w winie nie został przefermentowany (wino będzie wyraźnie słodkie w smaku), należy wznowić fermentację poprzez dodanie kolejnej porcji drożdży. Jeśli zużyliśmy cały przepisany cukier lecz mimo to wino jest wytrawne i słabe - należy dodać kolejną porcję cukru. Aby zbytnio nie rozcieńczać wina, możemy zwiększyć poziom alkoholu dodając do niego spirytus spożywczy. 12 mililitrów czystego etanolu dodane do 1 litra wina zwiększy jego moc o 1 procent.

Zbyt duża moc wina

Dominujący w smaku i zapachu wina alkohol jest oczywistą wadą. Możemy temu zaradzić przez rozcieńczenie wina wodą, pod warunkiem, że nie dodaliśmy jeszcze całej wody sugerowanej w przepisie. W przeciwnym razie, należy do wina dolać soku ze świeżych owoców (tych, z których robimy trunek), lub zmieszać je z już gotowym, słabszym winem.

Brunatnienie wina

Zdarza się, że w kontakcie z powietrzem wino nabiera brunatnej barwy. Wady tej pozbędziemy się klarując trunek środkiem klarującym. W tym wypadku wskazane jest użycie środków zawierających bentonit.

Zbyt niska/wysoka kwasowość wina

Do win zbyt mdławych dodać należy kwasku cytrynowego, lub zmieszać z winem zbyt kwaśnym. Wino możemy odkwasić stosując sproszkowany węglan wapnia (kredę). Należy przy tym pamiętać, że dodatek powyżej 1,5 g na litr wina spowoduje nieprzyjemną zmianę smaku.

Świat Domowych Alkoholi | Przefermentuj to