Eggnog - drink świąteczny

Eggnog lub egg nog to słodki napój mleczny z dodatkiem jajek, cukru i śmietany tradycyjnie robiony w okresie świąt Bożego Narodzenia.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Eggnog - drink świąteczny
fot. Fotolia
Początki, etymologia i składniki użyte w oryginalnym drinku eggnog są dyskutowane. Eggnog mógł powstać we Wschodniej Anglii lub po prostu rozwinąć się od średniowiecznego napoju europejskiego o nazwie posset robionego z gorącego mleka. Pierwsza część słowa eggnog - egg to w j. polskim jajko. Druga część "nog" już nie jest tak precyzyjna - może to być od słowa noggin - staroangielska nazwa małego, wydrążonego kubka drewnianego do podawania alkoholu. Ale - brytyjski drink był też nazywany Egg Flip (od flipping to znaczy szybko przelewać z jednego kubka do drugiego żeby składniki wymieszać). Jeszcze inna wersja mówi, że nazwa pochodzi od egg and grog, kolonijna nazwa na drink z rumem. Ewentualnie nazwę skrócono do egg'n'grog i następnie do eggnog.

Jedna taka wczesna wzmianka pochodzi z książki pod tytułem "Podróże po stanach Ameryki Północnej i prowincjach górnej i dolnej Kanady w latach 1795, 1796 i 1797" wydanej w roku 1800, w której autor Isaac Weld pisał "Amerykańscy podróżnicy przed wybraniem się w podróż pociągali sobie zdrowo, zgodnie z tradycją, eggnogu, mieszanki świeżego mleka, jajek, rumu i cukru, ubite razem…"

W Brytanii drink był popularny głównie wśród arystokracji a kto miał dostęp do mleka i jajek mieszał je z brandy, Madeira lub sherry robiąc drink podobny do współczesnego eggnog z alkoholem.

Drink przekroczył Atlantyk do angielskich kolonii w 18-tym wieku. Ponieważ brandy i wino były mocno opodatkowane zastąpiono je tańszym karaibskim rumem i to spowodowało, że drink stał się bardzo popularny w Ameryce. A gdy dostawy rumu zostały zredukowane z powodu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Amerykanie zaczęli w zamian używać whiskey a w szczególności burbon.

23 - 25 grudnia 1826 roku zdarzył się bunt o eggnog w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Przeszmuglowano whiskey do baraków aby zrobić eggnog ma bożenarodzeniowe party. W rezultacie 20 kadetów i jeden żołnierz byli ukarani przez sądownictwo wojskowe.

Zobacz przepis na eggnog >>>

                       


Tradycyjnie eggnog zawiera mleko, cukier, surowe jajka i przyprawy - zwykle gałkę muszkatołową. Można dodać śmietany aby drink był gęstszy. Zamiast gałki można użyć wanilii a gałką m. posypać na wierzchu. Można też na wierzchu nałożyć np. bitą śmietanę, bezę, gałkę lodów, posypać cynamonem lub wiórkami czekoladowymi - lub czym dusza zapragnie.

Robiąc eggnog w domu można pominąć dodanie alkoholu wtedy nasze pociechy mogą się delektować tym drinkiem a alkohol można wmieszać dla dorosłych. Najczęściej używa się brandy, rum, burbon, whiskey, koniak ale można też dodać wódki czy Amaretto lub Irish Cream - co kto lubi. Ilość alkoholu w drinku też zależy od indywidualnego upodobania - można zrobić drink całkiem mocny lub tylko z odrobiną alkoholu dla smaku.

W ostatnich latach pojawiły się w sprzedaży wersje drinku wegańskie i dla mlecznych alergików zawierające mleko sojowe, migdałowe lub kokosowe. Komercyjnie sprzedawany eggnog może lub nie, zawierać surowe jajka a sprzedawany w sekcji nabiałowej jest bezalkoholowy. Są wersje zawierające tofu o nazwie Tofu Nog i w smaku dyni lub wanilii. Eggnog ma dużą zawartość cholesterolu pojawiły się więc wersje bez cukru i z użyciem mleka niskoprocentowego lub beztłuszczowego ale w końcu jest to drink na okres świąteczny, pojawia się on magicznie w połowie listopada i równie magicznie znika po świętach i kilka kalorii nikomu nie zaszkodzi no bo co by to były za święta bez dodatkowych kalorii.