Fenkuł - co warto o nim wiedzieć?

Rzadko gości w naszej kuchni, choć jest smaczny i zdrowy. Koper włoski jest bardzo wartościowym dodatkiem do różnych dań, nadaje im ciekawego smaku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? O tym w artykule!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Fenkuł - co warto o nim wiedzieć?
fot. Fotolia
Ogólne informacje

Fenkuł jest gatunkiem rośliny dwuletniej, należy do rodziny selerowatych. Rośnie dziko w klimacie śródziemnomorskim a także w państwach takich jak Afganistan, Iran czy Pakistan.

Rozprzestrzenił się poza rodzimymi obszarami występowania, jako gatunek zawleczony (tak nazywa się gatunki roślin, które pochodzą z innego obszaru geograficznego i przypadkowo dostały się na dany teren, gdzie rozprzestrzeniły się w środowisku naturalnym). Takim właśnie sposobem koper włoski znalazł się w Australii, Nowej Zelandii, Meksyku, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Sezon na tę roślinę jest krótki, bo trwa zaledwie od sierpnia do końca października. Jeśli kupujesz koper włoski, kup go w całości, razem z bulwą, ponieważ każdą jego część możesz wykorzystać (bulwę można dodać do różnych potraw, zielone gałązki są doskonałą dekoracją, natomiast nasiona można wykorzystać jako przyprawę).

fenkuł
Zdjęcie: Fotolia

Co kryje w sobie fenkuł?

To bardzo wartościowe warzywo. Jego bulwa zawiera dużo witaminy C. Fenkuł, dzięki składnikom, które posiada, wspiera system odpornościowy organizmu i chroni go przed infekcjami.  

W tym warzywie znajduje się również witamina A oraz znaczna ilość witamin z grupy B. Pozwolą one uniknąć chorób oczu, np. kurzej ślepoty (witamina A) oraz wspomogą pracę układu sercowego i naczyniowego oraz poprawią nastrój, wspierając produkcję choliny (witaminy z grupy B).

Koper włoski zawiera wiele przeciwutleniaczy, które wzmocnią naczynia krwionośne i przedłużą działanie witaminy C w organizmie. Warto dodać, że przeciwutleniacze są silnym antyoksydantem, chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Potas zawarty w fenkule reguluje ciśnienie krwi, a także chroni przed uszkodzeniem naczyń krwionośnych.  Warzywo to polecane jest osobom, które są na diecie. Jest niskokaloryczne, a poza tym zawiera dużo błonnika, który szybko powoduje uczucie sytości. Spożywanie kopru włoskiego poprawi również perystaltykę jelit.

fenkuł
Zdjęcie: Fotolia

Z czym to się je?

Liści fenkułu używa się przede wszystkim w kuchni francuskiej oraz włoskiej. Znaleźć je można między innymi w różnego rodzaju sosach do ryb bądź w połączeniu z majonezem. Włosi stosują je np. do przyprawiania pikantnych kiełbasek. To właśnie liście kopru włoskiego uważa się za najlepiej pasujący składnik do potraw z ryb bądź sosów.

Kopru włoskiego używa się również w celu podkreślenia smaku ciast, słodyczy lub pieczywa.

Warzywo to można znaleźć w dużych marketach. Kiedy kupisz koper włoski (ważne, by miał jasnozieloną bulwę bez pęknięć i świeże, pierzaste liście) i nie zamierzasz go przygotowywać od razu, włóż go do lodówki. Po 4 dniach traci smak, więc dobrze, by przed upływem tego czasu go przyrządzić.

Fenkuł możemy dusić, gotować na parze lub jeść na surowo. Duszony koper włoski jest wspaniałą przystawką do ryb, owoców morza oraz dań mięsnych.

Łodygę oraz liście wykorzystuje się najczęściej do dekorowania zup bądź rybnych wywarów. Możesz, wraz z cebulą i czosnkiem dodać go do sosu pomidorowego. Fenkuł na pewno wzbogaci jego smak.

Czy Wy kiedykolwiek w swojej kuchni przyrządzaliście koper włoski? Jeśli tak, to zachęcamy Was do podzielenia się swoimi przepisami!


Odkryj przepis na polędwiczki z koprem włoskim >>>