Galaretka lub inne substancje żelujące często goszczą w naszym menu. Warto wiedzieć, że galaretkę można otrzymać z agaru, z żelatyny, z karagenu lub z pektyn.
Gorący roztwór agaru z wodą po wystudzeniu przeistacza się w żel, w cukiernictwie nazywany zolem. Agar rozpuszczony w niewielkiej ilości wody można kroić nożem, ale niestety w środowisku kwaśnym traci właściwości żelujące.
Można dodać do agaru syrop ziemniaczany, który podziała jako anty-krystalizator oraz zabezpieczy galaretkę przed wyschnięciem.
- GALARETKA Z ŻELATYNY nie ma koloru ani zapachu. Można do niej dodać substancje smakowo-zapachowe. Żelatyna może być wołowa lub wieprzowa. Ma bardzo duże zastosowanie w kuchni - jest jej dużo w słodyczach i jest często używana do deserów czy też do dań mięsnych.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czasem żelatyna znajduje się w margarynie, konserwach i wielu innych produktach gotowych.
To dobrze rozpuszczalna w gorącej wodzie naturalna substancja. Należy pamiętać, że dodanie do niej owoców świeżego kiwi lub ananasa uniemożliwi jej stężenie!
- GALARETKA Z KARAGENU jest dobrze rozpuszczalna w wodzie ale jednocześnie praktycznie nie rozpuszczalna w większości rozpuszczalników organicznych. Otrzymuje się ją z wodorostów morskich.
Z karagenu wytwarzane są doskonałe żele (w temperaturze 30 stopni). Warto wiedzieć, że jest to składnik wrażliwy na działanie kwasów i pH poniżej 3,5 . W celu uzyskania jednolitego żelu powinno się stosować do niego cukier miałki.
- GALARETKA PEKTYNOWA jest rozpuszczalna w wodzie, otrzymuje się ją najczęściej z owoców cytrusowych, jabłek czy gruszek. Galaretki pektynowe mają bardzo delikatną konsystencję oraz odświeżający smak.
Jej konsystencja nie jest gumowata i co ważne, nie trzeba jej wcześniej namaczać. Przy sporządzaniu galaretek tego rodzaju ważne jest, aby kontrolować zawartość cukru w roztworze.
Czas na coś wyjątkowego! Zobacz przepis na galaretkę z jarzębiny!