Bez wahania można stwierdzić, iż jagody goji pełne są cennych dla zdrowia składników. Istnieją jednak pewne trudności w ustaleniu ich ilości w składzie.
Pomimo, iż nie jesteśmy w stanie określić ilości zawartych w owocach witamin i mikroelementów, bez wątpienia możemy powiedzieć, iż jagody goji zwane również „czerwonymi diamentami” są pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
W składzie biochemicznym owoców goji wyróżnic można:
- 6 podstawowych witamin,
- 18 rodzajów aminokwasów,
- 5 karotenoidów, w tym beta-karoten oraz wiele innych,
- 5 nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- składniki mineralne: m.in. żelazo, wapń, cynk, selen, potas,
Zawarte w owocach kolcowoju antyoksydanty wspomagają budowę nowych i regenerację starych komórek organizmu oraz chronią DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, przez co spowalniają procesy starzenia.
Ponadto spożycie czerwonych diamentów wspomaga prawidłowe widzenie, co jest zasługą zeaksantyny i luteiny zawartych w jagodach.
Kolejna korzyścią płynąca ze spożycia jagód goji jest regulacja układu trawiennego i usprawnienie jego pracy, co wiąże się z dużą zawartością błonnika pokarmowego.
Za zasługą cynku, polisacharydów oraz germanu wspomagają system odpornościowy. Polisacharydy dodatkowo utrzymują prawidłową kolonizację jelit korzystną florą bakteryjną.
Ponadto spożywanie jagód goji pomaga regulować pracę serca i ciśnienie krwi.
Świeże owoce określane są jako słodkie i najlepiej smakują ponoć prosto z drzewa, ale również w wersji suszonej są pyszną przekąską.
W Polsce dostępne są tylko suszone owoce goji. Można dodawać je do ciast, ciasteczek, deserów, koktajli, owsianki a nawet herbaty.
Polecamy: Czy warto wdrożyć jagody goji do menu? Upewnij się!