Jak na nasz organizm działa duża ilość alkoholu?

  • 3

Warto dowiedzieć się, jakie konsekwencje dla naszego organizmu niesie za sobą wypicie zbyt dużej ilości alkoholu, by podjąć przemyślaną decyzję o jego wypiciu.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Jak na nasz organizm działa duża ilość alkoholu?
Picie alkoholu można podzielić na rozsądne i nierozsądne.To pierwsze najczęściej kojarzy się z wypiciem niewielkiej ilości, np. do obiadu, natomiast to drugie - z porządnym kacem. Przede wszystkim jest to przyjemność zarezerwowana dla dorosłych i raczej każdemu z nas zdarzyło się przeholować, ale nie wszyscy rozumiemy, jakie konsekwencje dla naszego organizmu niesie takie nieprzemyślane zachowanie. Alkohol oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, wpływając na emocje i zmysły, umiejętność oceny, pamięć i zdolność uczenia się.

Co wpływa na szybkość upicia się?
Czas upicia się jest odmienny dla każdego pijącego, decyduje o nim wiele czynników, najczęściej wskazywane są tu: waga ciała, tempo picia, płeć oraz to, jak pełen jest Twój żołądek - im pełniejszy, tym wchłanianie jest powolniejsze.

Jak wchłania się i rozprowadza alkohol?

Rozkład wypitego trunku zachodzi w trzech fazach: wchłaniania, rozprowadzania i wydalania. Już podczas przysłowiowego 'moczenia ust' dochodzi do przenikania alkoholu przez jamę ustną i przełyk,a w dalszej fazie przez żołądek oraz jelita do krwioobiegu, który rozprowadza go po całym organizmie. Warto wiedzieć, że nasze najważniejsze organy są też najbardziej chłonne: płuca, mózg, wątroba i nerki ciągną alkohol jak gabka. Mimo długiej drogi, jaką musi przepłynąć wypity trunek, zajmuje mu to jedynie kilka minut!

W jaki sposób dochodzi do rozłożenia alkoholu?
Z ratunkiem dla organizmu przychodzi wątroba, która neutralizuje dostarczane do naszego ciała produkty. W przypadku alkoholu (jego fachowana nazwa to etanol) dochodzi do wielopoziomowego rozłożenia na dwutlenek węgla i wodę, które zostają wydalone z naszego ciała. Niestety przy zbyt dużym wypiciu, wątroba nie radzi sobie z szybkim tempem rozkładu, co powoduje bóle głowy i nudności.

Jak dochodzi do wydalenia alkoholu z organizmu?
Za tę czynność odpowiedzialne są nerki. Niestety ich działanie nie będzie doskonałe, jeśli wypijesz zbyt wiele alkoholu, to dojdzie do odwodnienia organizmu (stąd często występujące 'suszenie'). Podobną funkcję pełnią płuca,które przy wydychaniu pozbywają się nadmiaru wypitego alkoholu (stąd wiemy, że rozmawiająca z nami osoba jest po spożyciu oraz w ten sposób wypicie alkoholu wykrywają alkomaty).

Skąd bierze się zmienność nastrojów i poczucie niestabilności ciała?
Alkohol wpływa też na mózg, który jest odpowiedzialny za układ nerwowy, odpowiadający za zmysły, uczucia, pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Dodatkowo, wypicie zbyt wielkiej ilości powoduje senność.

Kac
'Dzień po', zwany też kacem, to reakcja organizmu na zbyt duże spożycie alkoholu i chociaż wymyślano mnóstwo posobów na przeżycie tego niewątpliwie traumatycznego czasu, żaden nie jest skuteczny, za dobrą zabawę niestety trzeba płacić.

Źródło: Kompania Piwowarska.