Jak perfekcyjnie smażyć i karmelizować cebulę?

  • 1

Wiele przepisów na klasyczne potrawy zaczyna się od podsmażenia cebuli. Jednak co to właściwie znaczy i jakie procesy zachodzą w cebuli podczas smażenia?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak perfekcyjnie smażyć i karmelizować cebulę?
fot. Fotolia

Od sposobu, a przede wszystkim – czasu smażenia zwykła cebula zmienia znacznie swój kolor, kształt, a przede wszystkim smak. Od ostrego smaku surowej cebuli po słodki smak karmelizowanej – to jak przyrządzamy cebulę ma wielki wpływ na smak naszej potrawy.

Większość przepisów zaleca podsmażanie cebuli na niewielkiej ilości tłuszczu. W przepisie zazwyczaj jest napisane, jak podsmażoną cebulę potrzebujemy – lekką tylko podsmażoną i miękką, szklistą (półprzezroczystą), złotą czy może brązową i skarmelizowaną.

Jakiego tłuszczu użyć do smażenia cebuli? Najlepiej neutralnego w smaku, jak olej z pestek winogron, dobrej oliwy z oliwek czy nawet masła. Dobrze pokrojoną cebulą posypać szczyptą soli, która pomoże „wyciągnąć” wilgoć, co z kolei sprawi, że cebula będzie miękka szybciej.

Cebula

Trudno określić dokładny co minut czas smażenia cebuli do odpowiedniego stanu, zależy to od takich czynników jak wielkość patelni, materiał z jakiego jest zrobiona, od rodzaju cebuli i temperatury.

Najlepiej kontrolować proces smażenia przy pomocy naszych wrodzonych narządów – oczu i nosa. Z czasem smażenia cebula robi się słodsza, o lekko karmelowym aromacie i traci na objętości. Warto pamiętać, że cebula łatwo się przypala, ale wystarczy utrzymywać pod nią średni płomień i mieszać często.

Patelnia powinno być na tyle duża, aby zostawało sporo miejsca na mieszanie. Na rozgrzaną patelnię wlewamy tłuszcz, dodajemy pokrojoną cebulę i szczyptę soli.
  
Pierwsza faza – cebula lekko zaczyna się „pocić” już po krótkiej chwili. Cebula nie jest surowa, ale nie jest też ani trochę brązowa. Temperatura i sól pomagają wyciągnąć z wilgoć z cebuli, które zaczynają pokrywać się wodą – „pocić” się. Można też przykryć patelnię, co pomoże wydostać wilgoć z cebuli, a na pewno trzeba często mieszać!

Druga faza – cebula usmażona na szklisto, półprzezroczysto – po kilku minutach cebula straci sporo swojej objętości i stanie się półprzezroczysta. Wilgoć w niej zawarta odparuje, mieszamy cały czas – cebula nie powinna się jeszcze robić brązowa.

Cebula

Trzecia faza smażenia – na złoto-brązowo. Po następnych paru minutach cebula zaczyna zmieniać kolor na złotawy na brzegach, zyskuje też słodkawy aromat. Po jeszcze paru chwilach cebula zacznie być brązowa i nastąpi...

Czwarta i ostatnia faza smażenia – karmelizacja. Ta faza trwa od 20 do nawet 45 minut, w zależności jak bardzo skarmelizowaną cebulę chcemy uzyskać. Na dnie patelni pojawi się brązowa glazura. Na gotową karmelizowaną cebulę warto wylać trochę wody lub wina, który ją rozpuści. Mieszamy i odparowujemy. Taka cebula jest miękka, ma bogaty smak i kolor.

Polecamy: przepis na karmelizowaną cebulkę >>>